„Радомирски истории“ е сборник с 33 предания и легенди от 17 населени места, намиращи се на територията на община Радомир. Част от публикуваните местни истории са събрани чрез обществен конкурс, в който участие взеха 21 пазители на културното богатство в района. Някои разкази пък са записани по време на допитвания до местни възрастни хора, а други открити в непреиздавани краеведски книги и столетни сборници с народни митове и легенди из библиотекарски колекции в София, Радомир и Кюстендил.
Този сборник е част от по-голям проект на Фондация „Солидарност в действие“, който цели опазване на местното устно културно – историческо и фолклорно наследство и създаване на възможности за междупоколенчески диалог и съвместни усилия за съхраняване на местната култура.
Идеята за създаването на сборника започва по инициатива на млади хора от Радомирския край.
"Заедно с тях прекарахме един уикенд, пътешествайки из България. След като посетихме няколко различни места, свързани с легенди и предания, които се разказват за тези места, се запитахме дали няма такива предания и легенди, свързани с различни географски обекти, с различни хора из нашите места в Радомирско. Така се появи идеята да изследваме тези предания и легенди, които се съхраняват от едно време", разказва в ефира на Радио Благоевград изпълнителният директор на Фондация „Солидарност в действие“ Маги Назер и допълва, че са срещнали голяма подкрепа и в лицето на Местна инициативна група Радомир - Земен.
Една от историите в сборника съхранява спомените на възрастна жена от региона за нейното детство. Тя разказва за дядо си, който е правил обувки, за вкуса на топлия хляб, който току - що е излязъл от фурната. Преобладават обаче историите, свързани с митове и легенди за места в Радомирско.
"Интересна е историята как Крали Марко се състезава със сестра си да хвърля камъни и тя го надхвърля. В Радомирско има няколко места с големи скали, които са познати на местните като Кралимарковски скали и така тези истории са обвързани с тях", разказва Маги Назер.
Името на село Кондофрей пък идва от френски граф, който е бил излекуван от местна мома и решава да остане в селото с нея.
Сборникът има дигитална версия, която всеки, който желае да се запознае с историите и легендите, свързани с Радомир, може да изтегли безплатно от сайта на проекта https://radomirstory.com/.
Повече за сборника можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с председателя на Фондация "Солидарност в действие" Маги Назер.
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..