Искрен Красимиров е родом от Враца. През годините е бил режисьор, оператор, актьор. Преподавател е в Нов български университет и Югозападния университет в Благоевград. Автор е на над 25 филма, посветени на националните ни герои и на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“. Красимиров е и основател на проекта „Незабравимата България“, в рамките на който провежда уроци по родолюбие в стотици училища и детски градини както в България, така и в чужбина. А в момента приключва и поредното си турне из страната - "Патриотични игри", който е съвсем нов цикъл, първата серия от който, беше посветена на народните будители.
"2013 започна всичко с моя първи филм за Христо Ботев - "Ботев от Голгота към Свобода", който направих едва на 22 години и оттогава вече 10 години работя на нивата на родолюбието, така да го наречем, като направих още над 20 филма за нашите герои. С моя екип от "Незабравимата България" заснехме филми за Васил Левски, за Иван Вазов, Захари Стоянов, въобще всички по-знакови наши национални герои. Моят интерес към историята, моят ищах да се посветя на тази кауза, мисия да показвам на децата нашите герои, да ги радвам, започна около 2010 година, когато на бял свят излязоха нови документи, от които стана ясно, че моят прадядо е бил един от 200-те участници в Ботевата чета, тогава се зароди моят интерес към историята и тогава всъщност реших да си посветя живота на това", споделя в ефира на Радио Благоевград Искрен Красимиров.
Когато настава Ковид пандемията, Красимиров решава да се ориентира и към възрастните, запознавайки ги с историята. Така създава и своите две книги "Да убиеш Ботев" и "Да предадеш Левски".
"Книгите са малко по-различни от филмите. Докато филмите са художествено-документални и в тях показвам геройската страна на нещата, то в книгите нищя кои са предателите на Ботев, на Левски. Посвещавам се на малко по-тъмната страна на историята, ако мога така да го определя, но целта си остава същата - да запознавам вече по-възрастните с непознати факти от нашата история", разказва Красимиров.
Основателят на "Незабравимата България" споделя, че на много места бива наричан "съвременният будител", но макар тези думи да го радват, често му става и неудобно.
"Моята цел е децата да се вълнуват. Децата да знаят историята, искрено да се радват, когато говорят за нашите герои. Това е най-голямата награда за моята дейност и тогава разбирам, че всички безсънни нощи, всички хиляди пропътувани километри са си стрували", казва Искрен Красимиров.
Какво още сподели Искрен Красимиров за заразяването на децата с любов към историята, за баща си и за бъдещите си планове, свързани със запалването на искрата на родолюбието в цялата страна, можете да чуете в разговора му с Ваня Бахчиванова.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..