Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Красимиров - съвременният народен будител

Искрен Красимиров е родом от Враца. През годините е бил режисьор, оператор, актьор. Преподавател е в Нов български университет и Югозападния университет в Благоевград. Автор е на над 25 филма, посветени на националните ни герои и на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“. Красимиров е и основател на проекта „Незабравимата България“, в рамките на който провежда уроци по родолюбие в стотици училища и детски градини както в България, така и в чужбина. А в момента приключва и поредното си турне из страната - "Патриотични игри", който е съвсем нов цикъл,  първата серия от който, беше посветена на народните будители.

"2013 започна всичко с моя първи филм за Христо Ботев - "Ботев от Голгота към Свобода", който направих едва на 22 години и оттогава вече 10 години работя на нивата на родолюбието, така да го наречем, като направих още над 20 филма за нашите герои. С моя екип от "Незабравимата България" заснехме филми за Васил Левски, за Иван Вазов, Захари Стоянов, въобще всички по-знакови наши национални герои. Моят интерес към историята, моят ищах да се посветя на тази кауза, мисия да показвам на децата нашите герои, да ги радвам, започна около 2010 година, когато на бял свят излязоха нови документи, от които стана ясно, че моят прадядо е бил един от 200-те участници в Ботевата чета, тогава се зароди моят интерес към историята и тогава всъщност реших да си посветя живота на това", споделя в ефира на Радио Благоевград Искрен Красимиров. 

Когато настава Ковид пандемията, Красимиров решава да се ориентира и към възрастните, запознавайки ги с историята. Така създава и своите две книги "Да убиеш Ботев" и "Да предадеш Левски". 

"Книгите са малко по-различни от филмите. Докато филмите са художествено-документални и в тях показвам геройската страна на нещата, то в книгите нищя кои са предателите на Ботев, на Левски. Посвещавам се на малко по-тъмната страна на историята, ако мога така да го определя, но целта си остава същата - да запознавам вече по-възрастните с непознати факти от нашата история", разказва Красимиров.

Основателят на "Незабравимата България" споделя, че на много места бива наричан "съвременният будител", но макар тези думи да го радват, често му става и неудобно. 

"Моята цел е децата да се вълнуват. Децата да знаят историята, искрено да се радват, когато говорят за нашите герои. Това е най-голямата награда за моята дейност и тогава разбирам, че всички безсънни нощи, всички хиляди пропътувани километри са си стрували", казва Искрен Красимиров. 

Какво още сподели Искрен Красимиров за заразяването на децата с любов към историята, за баща си и за бъдещите си планове, свързани със запалването на искрата на родолюбието в цялата страна, можете да чуете в разговора му с Ваня Бахчиванова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24