Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров - съвременният народен будител

Искрен Красимиров е родом от Враца. През годините е бил режисьор, оператор, актьор. Преподавател е в Нов български университет и Югозападния университет в Благоевград. Автор е на над 25 филма, посветени на националните ни герои и на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“. Красимиров е и основател на проекта „Незабравимата България“, в рамките на който провежда уроци по родолюбие в стотици училища и детски градини както в България, така и в чужбина. А в момента приключва и поредното си турне из страната - "Патриотични игри", който е съвсем нов цикъл,  първата серия от който, беше посветена на народните будители.

"2013 започна всичко с моя първи филм за Христо Ботев - "Ботев от Голгота към Свобода", който направих едва на 22 години и оттогава вече 10 години работя на нивата на родолюбието, така да го наречем, като направих още над 20 филма за нашите герои. С моя екип от "Незабравимата България" заснехме филми за Васил Левски, за Иван Вазов, Захари Стоянов, въобще всички по-знакови наши национални герои. Моят интерес към историята, моят ищах да се посветя на тази кауза, мисия да показвам на децата нашите герои, да ги радвам, започна около 2010 година, когато на бял свят излязоха нови документи, от които стана ясно, че моят прадядо е бил един от 200-те участници в Ботевата чета, тогава се зароди моят интерес към историята и тогава всъщност реших да си посветя живота на това", споделя в ефира на Радио Благоевград Искрен Красимиров. 

Когато настава Ковид пандемията, Красимиров решава да се ориентира и към възрастните, запознавайки ги с историята. Така създава и своите две книги "Да убиеш Ботев" и "Да предадеш Левски". 

"Книгите са малко по-различни от филмите. Докато филмите са художествено-документални и в тях показвам геройската страна на нещата, то в книгите нищя кои са предателите на Ботев, на Левски. Посвещавам се на малко по-тъмната страна на историята, ако мога така да го определя, но целта си остава същата - да запознавам вече по-възрастните с непознати факти от нашата история", разказва Красимиров.

Основателят на "Незабравимата България" споделя, че на много места бива наричан "съвременният будител", но макар тези думи да го радват, често му става и неудобно. 

"Моята цел е децата да се вълнуват. Децата да знаят историята, искрено да се радват, когато говорят за нашите герои. Това е най-голямата награда за моята дейност и тогава разбирам, че всички безсънни нощи, всички хиляди пропътувани километри са си стрували", казва Искрен Красимиров. 

Какво още сподели Искрен Красимиров за заразяването на децата с любов към историята, за баща си и за бъдещите си планове, свързани със запалването на искрата на родолюбието в цялата страна, можете да чуете в разговора му с Ваня Бахчиванова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17