Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Красимира Христова:

Зимата увеличава сърдечносъдовите инциденти

Студеното време е рисков фактор за обострянето на симптомите при някои кардиологични заболявания. Тема, която коментира в рубриката „В ритъма на сърцето“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински  директор на Центъра по сърдечносъдови заболявания.

Студът и рисковете за здравето на сърцето

„Принципно студът влияе зле на човешкия организъм и най-неприятното е, че при студено време той е подложен на т.нар. шокови температури, както в момента се  случва в България – от високи температури към много ниски, което по един или друг начин води до увеличаване на сърдечносъдови инциденти. Защо се случва това? По принцип при студено време се отделят вещества в нашия организъм, които водят до освобождаването на норадреналин, адреналините,  и действат със съдосвиващ ефект върху съдовете на целия организъм и на сърцето. Това от своя страна води до повишаване на сърдечната честота, повишаване на артериалното налягане, изискване на повече кислород, който трябва да се доставя до органите, не само до сърцето. Затова се увеличават тези енергийни нужди. При тези условия, когато е налице исхемична болест на  сърцето, когато е настъпил остър дефицит на кръв и кислород, е възможно да се обостри това състояние и да се предизвика състояние на остър коронарен синдром. Увеличава се рискът от възникване на миокарден инфаркт, или на внезапна сърдечна смърт. И един много неприятен момент е, че през зимните месеци зачестяват епизодите на т.нар. разкъсване на аортата при налична аневризма. Много по-чести са тогава тези инциденти, в сравнение с летните месеци“-  посочи доц. Христова. По думите ѝ през зимата зачестяват и епизодите на белодробна емболия, свързани с промени в кръвосъсирването, които се повлияват от студеното време.



  Влиянието на вирусите върху кръвоносната система и сърцето

  „По принцип вирусните заболявания променят изцяло сърдечносъдовия статус при нашите пациенти – особено, когато са с придружаващи заболявания. Тогава се увеличава рискът от развитието на миокардити. Допълнителният прием на антибиотици и на други медикаменти, назначени за овладяване на вирусната или пулмоналната инфекция, може да доведе до влошаване на кръвосъсирването на нашите пациенти.“

Според доц. Христова не е препоръчително приемането на аспирин през зимата като първична  профилактика на сърдечносъдовите инциденти. По-скоро приемането на витамини и конкретно на витамин Д, които да повишат имунитета на организма. Това се препоръчва на пациенти, когато никога не са имали определени заболявания.  Хора, при които са налице  сърдечно-съдови заболявания, възрастни пациенти, се препоръчва редовна имунизация против грип през есента, както и сега, в началото на декември .

  Кардиологът посочи, че стресът за човешкия организъм е еднакъв – както при големите горещини, така  и при  студеното време. „Но това, за което трябва да предупредим нашите пациенти е, че когато на  студено време получат болка при излизане от топло на студено – задължително да се обърнат към своя личен лекар, към кардиолога, който ги наблюдава. Наличието на парене, на тежест в сърдечната област повече от 30 минути, също е насока и сигнал, че нещо се случва с вашето сърце. Острата болка зад гръдната кост, която отива към ръката, към рамото и гърба, чувството на замаяност, появата на задух при най-малкото необичайно усилие, или засилване на отоците по краката, появата на чувство на прескачане на сърцето – трябва да накара пациента задължително да се обърне към кардиолог, за да бъде констатирано това с електрокардиограма, и след това при необходимост да се направят допълнителни изследвания“.


  Терапията на пациентите през зимата

„През зимата задължително се налага корекция при лечението. Когато пациентът е хипертоник, през зимата има нужда от по-голяма доза от обичайно приеманите през летните месеци медикаменти. Обикновено пациентът в началото на летния сезон отива при личния лекар, терапията е редуцирана, някои от лекарствата са премахнати, но той остава с тези лекарства и през зимата. Това води до неблагоприятното покачване на артериалното налягане, което не трябва да се случва. Затова в началото на есенния сезон се преминава към зимната терапия“.

  Храна и двигателен режим

Доц. Красимира Христова припомни, че сърдечносъдовите заболявания са свързани и с контрола на мазнините. През зимните месеци мазната  храна и обездвижването водят до повишаване на холестерола и в частност на лошия холестерол. Препоръките ѝ към възрастните пациенти и тези с придружаващи сърдечносъдови заболявания са, да не отказват приемането на медикаменти, които понижават липидите и поддържат контрола на липидите в кръвта. По този начин рискът от сърдечносъдови инциденти се намалява значително. Препоръчителни са 30-минутни разходки в по-топлите часове на деня. 








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58