Д-р Борис Илчев от Клиниката по съдова хирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, ще преглежда в град Сандански на 9 и 10 декември 2023 г.
Прегледите ще се извършват в МДЛ „Мед-Диа“ гр. Сандански, ул. „Осми март“ № 5, с предварително записан час на тел. +359 87 8589048.
Консултациите са насочени към пациенти със съмнения, или с вече диагностицирани артериални и венозни заболявания – недостатъчно кръвоснабдяване на долни и горни крайници, тромбози, стеснения на артериите, аневризми, венозни тромбози и тромбози и тромбофлебити, варикоза /“разширени вени“/, съдови травми и артерио-венозни малформации и др.
Прегледът включва и Доплерсонографско изследване /Ехо-Доплер/ на кръвоносните съдове.
В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Борис Илчев коментира периферната артериална болест, лечение и профилактиката.
„Това, което наблюдаваме много често при пациентите, които идват на преглед, е закъсняла диагноза и липсата на каквато и да е предварителна профилактика. Точно това е една от причините да предоставим на гражданите на град Сандански услуга, която ще им даде навременна профилактика или диагноза, за да не се стига до крайности в заболяванията, които стават по-трудно лечими и са свързани по-сериозни усложнения“.
Периферна артериална болест
„Това е сборно понятие на група заболявания, които водят до стеснение съдовете на тялото, причинени от атеросклерозата. Пациентите са добре запознати с проявлението на болестта в съдовете на сърцето, което понякога може да завърши с инфаркт. Периферната артериална болест е проявление най-често в съдовете на крайниците – краката или ръцете. Говорим за съдовете в цялото тяло. Моментът, в който пациентите изпитват някакви симптоми е когато кръвооросяването на крайниците е силно нарушено. Т.е. тази болест започва да боли, когато е налице значимо стеснение на съдовете. Точно тук идва моментът с навременната профилактика и диагноза на тази болест, защото може да се помогне, когато се реагира навреме“.
Симптоми
Съдовият хирург д-р Борис Илчев уточни, че в началото на заболяването няма болка. Но при прогресирането му пациентите се оплакват от болка и схващане в долните крайници, която може да обхване и подбедриците или мускулите на бедрата. Те могат да се проявят при точно определено разстояние и има повтаряемост. С прогресиране на заболяването разстоянието се скъсява, болките стават по-осезаеми, за да се стигне до неприятно усещане за постоянна болка, изтръпване, болки през нощта. На по-късен етап се стига до загуба на тъкани, отваряне на рани на краката. Най-честият и характерен симптом е болка при ходене на определено разстояние. Симптом е и промяната в температурата на крайника, спрямо другия, или на двата към по-ниска, както и намаляване на окосмяването на съответния крайник.
Рискови групи
Д-р Илчев бе категоричен, че основният фактор, който влияе върху това заболяване е възрастта. „Това е т.нар. некоригируем рисков фактор, защото нищо не можем да направим с възрастта, но съществуват рискови фактори, които могат да бъдат коригирани - високото кръвно, или артериалната хипертония, диабетът и строгия контрол на диабета има основна роля, тютюнопушене, затлъстяване, лошия холестерол и поддържане на високите му нива. Всички препоръки, които са в контекста на сърдечносъдовите заболявания са приложими и тук“.
Диагностика и терапевтични подходи при лечение
„Диагнозата започва още от снемането на подробна анамнеза на пациента, или разговор с него – оплакванията му, кога се появяват, характерът им. Самата находка като съдово стеснение или запушване се диагностицира допълнително, най-често с доплерсонографско изследване, скенер ангиография, ангиография и много други образни методи, които ни помагат при диагностиката на тези стеснения и запушвания на съдовете“.
Препоръки
При артериалните заболявания препоръките са свързани с контрол на рисковите фактори, редовни профилактични прегледи, преоценка, корекция на терапията, ако е необходимо. По отношение на венозните болести най-честите съвети са свързани с добър двигателен режим, повдигане на краката в края на работния ден, ластични чорапи. Както и профилактика, преглед и консултация със специалист.
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..