На 13 декември депутатите приеха окончателно промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия, касаещи европейската директива за ограничения за нагреваемите тютюневи изделия. Отпада възможността те да бъдат освободени от задълженията за поставяне на здравни предупреждения върху опаковките.
Според Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ - 2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ELTI, тези промени не касаят пряко българските тютюнопроизводители.
„Казвам го с уговорката, че дали ще бъдат овкусени и ароматизирани с някакви аромати новите нагреваеми тютюневи изделия, или ще продължат да се произвеждат само натурални тютюневи изделия, това не касае по никакъв начин поминъка на българските тютюнопроизводители“, уточни за Радио Благоевград браншовикът. Той допълни, че България като член на Европейския съюз, трябва да се съобразява с всички европейски директиви, какъвто е и този случай.
Според промените в Закон за тютюна, продуктите с ниско съдържание на никотин също ще се определят като тютюневи изделия и ще попадат в обхвата на забраните, заради риска върху здравето. Тютюневите и свързаните с тях изделия със стари бандероли, които са произведени или пуснати на пазара, могат да продължат да се предлагат до два месеца от влизане в сила на промените в закона. Това също е гласувано от депутатите.
Цветан Филев коментира и настояването на бранша за свикване на Консултативен съвет по тютюна още в първите дни на 2024 година. На него ще бъдат коментирани два важни въпроса – определяне и гласуване на единични ставки по сортови групи тютюн за обновена финансова схема „Преходна национална помощ за тютюн“, Кампания 2023, както и запознаване с Индикативния график за предстоящи плащания по интервенциите на директни плащания за Кампания 2023, след 31 януари 2024г.
По отношение на продължаващата изкупна кампания на тютюна, Цветан Филев съобщи, че тази година се предлагат рекордно високи изкупни цени за повечето сортови групи тютюн, особено за ориенталските.
„Тези високи цени за тютюна са резултат от усилията на тютюнопроизводителите през цялата година да произведат качествена суровина. Аз се радвам, че за поредна година, тя се окачествява правилно от търговците. За най-масовата сортова група дребнолистен тютюн от ориенталската сортова група „Басми“ вече стигаме цени от над 10 лева за килограм. Досега е нямало такива цени, затова са рекордни. За втората ориенталска сортова група „Каба Кулак“ – 7.05 лв. е средната цена, при около 60 % изкупен тютюн и от двете сортови групи. За сортова група „Бърлей“ - средната цена е 5.20 лв. към момента, при около 70% изкупен тютюн. При „Виржиния“ – 7.30 лв., при 90% изкупена суровина“, допълни Цветан Филев.
До средата на месец януари догодина ще бъдат ясни окончателните изкупни цени и количества изкупен тютюн. Очакванията са да бъдат реализирани около 6 хиляди тона тютюн. Това е почти същото количество като миналата година, което говори за стабилността на сектора. В същото време, за тази година има около 12 хиляди тона внесен тютюн. Това пък означава, че има достатъчно суровина за преработвателния бранш, който може да остане у нас минимум до още 5 години.
Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..