На 20 януари, в центъра на Брезник, ще бъде много шумно, весело и пъстро, защото тогава ще се проведе 19-тия маскараден фестивал “Сурова Брезник, 2024”. Тази година ще участват сурвакарските групи от всички села в общината.
„Населените места в община Брезник са носители на обичая „Сурова“ от незапомнени времена. Повече от 10-12 населени места пазят старите традиции на този обичай, който тръгва от тук и затова е най-добре съхранен в нашата община. Ние се стремим да го запазим и да подклаждаме огъня в младите хора, за да запазят традицията“, коментира за Радио Благоевград Мария Добревска, заместник-кмет на Община Брезник.
До момента са заявили желание за участие и 8 детски групи, които ще наброяват около 25-30 деца. Една е гостуващата група от друга община.
„Това за нас е много положителен факт, че се предава традицията. Децата се включват в правенето на маските и костюмите още с намирането на материалите, а после и в изработването им. Подготовката за следващия фестивал започва веднага след като приключи фестивалът за дадената година. Включват се и много млади хора. Затова искам да поканя и вас и всички, които не са присъствали на „Сурова“, а пък тези, които са присъствали знаят, каква тръпка е за тях участието в самия фестивал“, допълни заместник-кметът.
Във фестивала ще дефилира и групата от село Конска, която не е участвала от 1989 година. На всички участници ще бъдат връчени награди, като тази година наградният фонд е съобразен с инфлацията и е леко увеличен.
„Началото на фестивала е на 20 януари, на площада в Брезник. Началото е от 14 часа. Няма да има класиране на участниците, но на всички групи ще бъде дадена награда – плакет, грамота и 200 лева паричен стимул. Но, основният стимул е тръпката и емоцията“, сподели още Мария Добревска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мария Добревска:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..