Ръководството на Националното представителство на студентските съвети в Република България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променени статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци. В момента студентските общежития се водят като промишлени потребители, а дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство. Студентите ще настояват пред властите да бъдат променени статутите на всички студентски общежития с инициирането на законодателни промени, с които да бъдат намалени разходите за електроенергия и смет за студентите, които живеят в студентско общежитие.
Тази инициатива е във връзка с многократното увеличение на тока в последните години за промишлената консумация на електроенергия, в която спадат висшите училища и студентските общежития. В последните три години в условията на епидемична криза от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията за студентските общежития. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента, коментира Даниел Парушев – председател на Националното представителство на студентските съвети в Република България.
Досега са водени разговори с Красимир Вълчев – председател на Парламентарната комисия по образованието и науката, както и с министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Това заяви в разговор с Иван Лазов в ефира на Радио Благоевград председателят на студенското представителство. През следващия месец студентите ще бъдат неприятно изненадани от размера на сметките за ток. Понякога те ще бъдат между 200 и 400 лева. Сега в студените зимни дни в общежитията се включват допълнително печки за отопление. Всичко това е доста важно и за студентите от ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ето и разговора на Иван Лазов с Даниел Парушев:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..