Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дигитална раница“ в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ село Абланица

Наджибе Ибраим е учител по информационни технологии и предприемачество в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Абланица, община Хаджидимово. Тя е публикувала две тетрадки в „Дигитална раница“, които всеки учител може да използва. Единият урок е за осми клас по информационни технологии на тема „Принципи на действие на съвременните мобилни устройства“. Вторият урок е за пети клас по технологии и предприемачество. Основно в тези тетрадки е включила използване на дигитални ресурси, т.е. с тези тетрадки разработва учебното съдържание дигитално, интерактивно и интересно за учениците.

„Аз съм класен ръководител на седми клас и родителите на моите ученици също имат достъп до „Дигиталната раница“. С техните създадени профили могат да проследяват домашните, могат да учат заедно със своите деца. В началото на учебната година имахме родителска среща. Раздадохме кодовете на родителите, за да могат да използват „Дигитална раница“. Много им е интересно“, споделя Наджибе Ибраим. Помощ от нея търсят колегите й от начален курс и от прогимназиален курс на обучение. СУ „Св. Паисий Хилендарски“ е иновативно и от няколко години учителите използват платформата mozaBook, така че имат както нагласа, така и знания и опит.

„Специално моите уроци не са  интердисциплинарни, но в училището ни всяка година провеждаме такива уроци и имаме такива тетрадки, които са за ползване само от нашето училище. Много често правим интердисциплинарни уроци по природни науки. Обединяваме биология и химия, математика, информационни технологии, физика и астрономия и мога да кажа, че тези тетрадки, създадени в mozaBook, са идеално средство за постигане на очакваните резултати в разработката на един такъв урок“, допълва Наджибе Ибраим. Според нея ползите от уроците в „Дигиталната раница“ са много. „Живеем в ерата на технологиите и децата, които обучаваме, са дигитално поколение. Те обичат информацията да им се поднася интерактивно, а не чрез използване на традиционните методи на преподаване, макар че аз не ги отричам. Апелирам всеки учител да започне да използва платформата „Дигитална раница“, ако все още не е, защото освен ползите, които изброих, тя може да им донесе допълнителен доход“, коментира Наджибе Ибраим.

Сега Наджибе Ибраим, заедно със свои колеги, разработват интердисциплинарен урок по информационни технологии и български език и литература на тема „Гераците“ от Елин Пелин, който също ще бъде предложен за качване в платформата „Дигитална раница“. Ако бъде одобрен, ще може да се използва от всички учители в страната. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..

публикувано на 30.10.24 в 14:20

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35