„Малката Швейцария на Родопите“ – това сравнение напълно приляга на село Бабяк в община Белица, заради красивата природа, сред която се намира и добрите условия за живот. Затова местните хора не желаят да напускат населеното място. Напротив, искат там да си живеят и там да отглеждат потомството си.
„Това е единственото село в България, от което не се изселва нито един човек. Селото ни е много хубаво, направи се инфраструктурата, благодарение на общинския кмет Радослав Ревански. Къде го има това – да живееш между Пирин, Рила и Родопите? Хората избират спокойствието и ни е на късмет, че сме родени в това китно селце. Просто, няма как да го опиша“, сподели за Радио Благоевград Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Но, само с хубава природа, не се живее. Хората в селото са работливи. Живеят си задружно, помагат си един на друг. Преди две години е открит цех за шивачки, в който работят около 15 местни жени. Има и такива, които работят сезонна работа в чужбина, но през есента се завръщат. Кметът има амбиция да развива селски туризъм, но засега къщите за гости са малко. Очаква помощ от държавата.
„Ние кметовете, сме слуги на хората. Това ни е мотото и на общината. Затова са ми гласували отново доверие. Аз съм втори мандат кмет и съм запознат с проблемите на хората. Улиците са добре, малко има да се довършат, но и тях ще оправим. Канализацията ни е по-добра от тази в София. Центърът ни е много хубав, елате да се убедите сами“, покани ни кметът на китното селце.
Над 730 са жителите в село Бабяк, раждат се много деца. В момента детската градина се посещава от около 25 деца, в смесени групи. Но, сградата е стара и недостатъчна, за да побере всички малчугани, които се увеличават през годините. Затова в селото имат нужда от нова забавачка.
„Благодарение на общинския кмет, на сесията на Общинския съвет в Белица, бе одобрено да кандидатстваме по проект за нова детска градина. Има около 10-15 новородени и имаме нужда от нова детска градина. Дано имаме късмет да се случи по-скоро“, допълни г-н Бъсков.
По думите му, по-големите деца учат в местното училище, в което се обучават общо около 100 ученици. В него се обучават и деца от съседните села. Има млади хора, които създават нови семейства, но има и ергени, които все още не са се задомили.
„Вечерно време да видите колко майки с колички има по центъра. Ние сме го кръстили село Бабяк „малката Швейцария на Родопите“. Да дойдете да видите колко е хубаво! Широк и поддържан ни е центърът. Читалището и всичко е разположено на много хубаво място, просто е перфектно. На жителите на село Бабяк пожелавам да са живи и здрави на първо място, хубавото предстои“, коментира още кметът Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Шемедин Бъсков:
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..