Установено е, че смъртността през зимата е най-висока, припомни в интервю за Радио Благоевград Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването, доктор по климатология. Тя коментира, че наред с познатите опасности за здравето и живота на хората, свързани със снега, поледиците и ниските температури, не може да се каже категорично дали с климатичните промени и по-топлите зими броят на зимните травми намалява. „Ако говорим за подхлъзванията, паданията, ако намалеят снежната покривка и заледяванията заради по-топлото време, може да се увеличи честотата на образуване на така наречения „черен лед“, на слана, даде конкретни примери Зорница Спасова и подчерта, че дали точно тези травми намаляват при глобалното затопляне е ново поле за изследване.
В същото време при все по-активното използване на изкуствен сняг, травмите при скиорите се увеличават, защото той съдържа по-голямо количество лед – до 30%, докато в естествения е около 10%, което го прави по-пухкав и безопасен. При скиорите, нараняванията вероятно ще зачестят заради по-честите случаи на недостиг на сняг, изтъняване на снежната покривка и увеличаване на неравностите на терена. Климатичните промени могат да се свържат с по-голям риск от наранявания и смърт при падане на лавини; с нарастване на удавянията в райони, където има традиции за риболов в замръзнали водоеми и каране на кънки.
Не са еднозначни тенденциите при пътно-транспортните травми през зимата. Броят на катастрофите не е непременно по-висок при снеговалеж в сравнение със сухото време. От една страна, снегът прави шофирането по-опасно, но от друга - се кара по-бавно и внимателно, а и много хора избягват или отлагат пътуванията в такава ситуация.
„Стойте повече на топло, пазете се от мръсния въздух, носете обувки с добър грайфер, не си слагайте ръцете в джобовете, за да може ако се подхлъзнете да се опрете на тях, носете шал, ръкавици, шапка, за да се предпазите от измръзвате, ограничете разходките по тъмно“, припомни Зорница Спасова основните правила за безопасност и добро здраве през зимния сезон.
Интервюто със Зорница Спасова можете да чуете в звуковия файл.
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..