Софийският апелативен съд и Върховният касационен съд се произнесоха по постъпилите протест на прокурора и жалби на подсъдимия и останалите страни срещу присъдата на Окръжен съд – Кюстендил, по делото за убийството на Валери Дъбов и опит за убийство на още две лица. С решенията се изменя квалификацията на престъплението и се отменя присъдата на Окръжен съд – Кюстендил, с което на подсъдимия Алекс Анков Димитров беше наложено наказание "лишаване от свобода" за срок от 19 години.
35-годишният Валери Дъбов беше убит при сбиване между роми и българи пред заведение в Кюстендил. Освен за убийството на Дъбов, Димитров беше обвинен и за опит за убийство на още двама души. Със своите решения САС и ВКС приемат, че Алекс Димитров е действал при условията на неизбежна отбрана по отношение на един от пострадалите, поради което го оправдават изцяло по тази част от обвинението.
По отношение на убития Валери Дъбов, въззивната и касационната инстанция приемат, че подсъдимият е действал при превишаване пределите на неизбежна отбрана. Предвид това, престъплението на подсъдимия е преквалифицирано в умишлен опит да умъртви повече от едно лице, при превишаване пределите на неизбежна отбрана, съобщиха от Окръжния съд в Кюстендил. На подсъдимия е определено наказание "лишаване от свобода" в размер на 5 години, което е увеличено с 1 година, поради предишно осъждане, и окончателното наказание "лишаване от свобода" за срок от 6 години, следва да бъде изтърпяно от Алекс Димитров при първоначален строг режим.
Решението на горните инстанции е окончателно.
Оранжев код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за почти цялата страна. Максималните температури ще са от 37° до 42°. Горещото и слънчево време ще продължи до петък, според синоптиците. В събота ще започне захлаждане, което ще дойде с локално интензивни валежи, гръмотевична дейност и условия за градушки.
Времето на зеления сигнал в Кресна да бъде удължено с 4 до 6 секунди, което ще направи възможно пресичането на пътното платно без да се бърза, включително и от по-възрастните граждани. За това настояха от ръководството на община Кресна на среща в града с представителите на АПИ И КАТ. Цел на срещата беше да се набележат конкретни мерки за..
След подадени сигнали и оплаквания от родители, от днес започват проверки в градския парк в Гоце Делчев, относно спазване на забраните за каране на тротинетки и велосипеди там. В случай на констатирани нарушения ще бъдат налагани санкции. Ако нарушителите са непълнолетни, санкции ще получат техните родители. Проверките, които ще се извършват ще..
Община Благоевград въвежда иновативна услуга за дистанционна здравна грижа – телекеър, предназначена за хора с хронични заболявания и хора с увреждания. Системата ще обхване 16 ползватели на социални услуги, които ще получат индивидуални устройства за мониторинг на здравословното състояние. Те ще отчитат пулс, кръвно налягане, насищане с..
Община Банско отново кани жителите и гостите на града на вълнуващи кино вечери под открито небе. От 24 до 26 юли, на централния площад „Никола Вапцаров“, ще се проведе традиционната „Лятна филмомания под звездите“ – три вечери, изпълнени с вдъхновение, приключения и най-доброто от световното планинарско кино. Началото на прожекциите е в 21:00..
Във връзка със Световния ден за борба с хепатита – 28.07.2025 г., специалисти ще извършват безплатни изследвания с бързи тестове за хепатит В и хепатит С в сградата на РЗИ - Благоевград. Изследванията започват днес на партерен етаж от 08,30 ч. до 12,00 ч. до 25 юли и на 28.07.2025 г. Тазгодишното мото на кампанията за борба с хепатита, избрано..
Община Благоевград стартира дейности по обновяване и модернизиране на скейт зоната. Целта е тя да се превърне в съвременно и многофункционално пространство с възможности за активен начин на живот. Скейт паркът ще бъде напълно преобразен, като всички остарели съоръжения ще бъдат демонтирани, а теренът ще бъде ограден с цел гарантиране на..