"Звезди под клепачите" на писателя Николай Терзийски е в краткия списък за българска номинация за Наградата за литература на Европейския съюз 2024.
Българско предложение за наградата са още книгите "Екстазис" на Радослав Бимбалов, "Дом за начинаещи" на Емануил Видински, "Ловецът на русалки" на Красимир Димовски,"Ловецът на пеперуди" на Костадин Костадинов и "Хагабула" на Тодор П. Тодоров.
Окончателната българска номинация ще бъде обявена през февруари месец, а международното жури ще обяви носителя на наградата в началото на април на Панаира на книгата в Брюксел.
Едно от основните места на действието в романа "Звезди под клепачите" на Николай Терзийски е Горна Джумая/Благоевград – място, свързано лично с автора, чийто баща е родом от града.
Сюжетът в книгата се разгръща от борбите за освобождение на Македония, през двете световни войни и комунизма, за да достигне до наши дни.
Николай Терзийски е роден през 1983 година в Смолян. Завършил е журналистика в СУ "Св. Климент Охридски“, има и магистърска степен от Философския факултет на университета.
Първият му роман "Отлъчване" (2017) е носител на Голямата награда от конкурса за дебютна литература "Южна пролет" в категория "Проза". Втората му книга "Хроники на неведомото" (2019) е номинирана за "Роман на годината, 2020“ – Националната литературна награда на НДФ"13 века България“. "Звезди под клепачите" е третият му роман.
Писателката Здравка Евтимова казва за книгата на Николай Терзийски, че е опора в мигове на болезнено колебание. "Този роман на Николай Терзийски е необходим днес и сега, за да не се превърне животът ни в единствения възможен влак към истината, който сме изтървали. В тази книга има мъдрост и искрящ талант. Има надежда. Това е роман за времето и неговото най-красиво, най-страшно и същевременно най-щастливо измерение – любовта. Николай Терзийски е създал притча за безсмъртието, стигнал е сърцевината на тайната. Сред всичко на света само любовта е в състояние да създава вечност", допълва още Евтимова. Още за номинацията, чуйте в звуковия файл:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..