Първия месец от новата година изпратихме с балансирано пазарно равновесие. Така посрещаме и февруари. „Потребителската кошница“ ни струва толкова, колкото и през същия период на миналата година.
„Ако вземем по един хранителен продукт от цялата гама продукти, които влизат в „потребителската кошница“, дори имаме по-ниски стойности на някой храни от миналата година. Очаквам през февруари и март, когато имахме устойчиви трендове на повишение миналата година, сега да се „отвори ножицата“. Това не значи да очакваме поевтиняване, а означава продължаваща стабилност. Тоест, ще имаме слаба динамика на цените на храните – ту нагоре, ту надолу. В рамките на един месец имаме изменение на Индекса от 0,02 до 0,04 пункта, което е незначително и като цяло, нямаме промяна в тенденцията“, коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища/ДКСБТ/.
При основните хранителни продукти ценовата линия е почти равна, при плодовете и зеленчуците има характерни вариации за сезона, което е следствие от лошите климатични условия през стопанската 2023 година. Намаление от 10 % се наблюдава при цените на млечните продукти. Това компенсира с около 10 % поскъпването на свинското и пилешкото месо. Към днешна дата „потребителската кошница“ струва около 107 лева.
По отношение на продължаващите земеделски протести в редица европейски държави, а такива се готвят и у нас, Владимир Иванов прогнозира, че ако напрежението продължи да ескалира, няма как това да не се отрази и на пазара.
„Точно при такъв тип напрежение се разбира, колко важен е аграрният сектор. Може би и на европейско и национално ниво трябва да се вземат решения по отношение съществуването и начина на работа в земеделския сектор, тъй като от него зависи изхранването на населението. А, от това по-важно няма“, допълни председателят на ДКСБТ.
Владимир Иванов коментира и полезността на инициативата „Достъпно за вас“, благодарение на която, част от търговските обекти, които не участват в нея, се съобразяват с конкурентната среда и свалят цените на храните. В момента в мярката участват над 450 търговски обекти, като има и други, които са заявили желание за участие.
„Ефектът, който цели мярката, се случи. Първо - достъпна храна за социално слабите от обществото и второ – добра конкурентна среда на база добра воля, по-ниска надценка, повече старание, по-малко оборот. Така се подобри една търговска практика, така че инициативата „Достъпно за вас“ и от тази гледна точка си свърши работата, независимо от това, дали търговецът участва в нея или не. Мярката не е панацея, тя не може да реши всичките търговски проблеми, но е стъпка в правилната посока и трябва да бъде последвана от подобни инициативи“, категоричен е експертът.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..