Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Февруари започва с високи температури

Автор:

С положителни температури ще започне месец февруари. Първото десетдневие ще бъде с температури над климатичните норми, въпреки отрицателните температури, с които се събудихме в първия ден на месеца, каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив синоптикът от НИМХ Анастасия Стойчева. 

"Със сигурност зимата не си е отишла, тя ще ни напомни два пъти за себе си", допълни тя. По думите ѝ това, което е най-характерно за месеца, е повишена динамика на атмосферата, което е причина за температурните разлики. 

Най-високите температури през февруари между 15 и 20 градуса, като най-голяма е вероятността това да се случи това през първото десетдневие. Най-ниските температури ще са между минус 12 и минус 7 градуса. 

Тя напомни, че януари и февруари са едни от най-студените месеци в нашата страна, така че ниските температури са обичайни. Според нея анализите показват, че температурите през януари са били с 1 до 4 градуса над климатичните норми и добави, че тази тенденция за по-топло време спрямо климата ще се запази и през февруари, въпреки че няма да липсват, особено през второто и третото десетдневие, обстановки със студено нахлуване и валежи от дъжд и сняг.

Първото десетдневие на месеца ще бъде с температури над климатичните норми и стойностите ще достигат 17-18 градуса, а като цяло най-високите температури, очаквани през февруари ще бъдат между 15 и 20 градуса. Две бързи атмосферни смущения ще преминават през първото десетдневие. Едното ще започне още утре (петък), а следващото ще е около 8 февруари. Те ще са съпроводени с усилване на вятъра, на места ще има и валежи, предимно от дъжд. След преминаването на този бърз атмосферен фронт, с изясняване и стихване на вятъра той ще бъде последван от краткотрайно понижение на температурите. Дневните температури през почивните дни отново бързо ще се повишат и само сутрешните температури ще са по-ниски и то в събота. 

Следващото атмосферно смущение ще бъде към края на второто десетдневие. В първите дни на втората десетдневка обаче има повишена вероятност за повече валежи и застудяване, като дъждът в много райони ще преминава в сняг. След това до края на периода времето ще бъде променливо, но вероятността за валежи намалява, а температурите ще се повишат. В равнинната част на страната ще има условия и за сутрешни мъгли.

Месецът ще завърши с малко по-динамично време. В края на второто и началото третото десетдневие отново се създават условия за валежи, тогава ще е и второто студено нахлуване, отново с валежи от сняг в по-голямата част от страната. След преминаването му, ще има разкъсване на облачността, подобрение на времето, но тогава минималните температури ще са най-близки до обичайните през февруари – минус 12 до минус 7 градуса. 

В планините при всички смущения, които ще преминат, ще бъдат със сняг, т.е. там снежната покривка ще се увеличава. Според синоптика това е нормално за февруари в нашата страна, но в равнинната част от страната няма да има трайна снежна покривка. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тежка катастрофа на пътя Симитли- Разлог

52-годишен благоевградчанин загина при тежка катастрофа на пътя Симитли – Разлог. Сигналът за инцидента е подаден в 15.16 ч.Сблъскали са се лек и тежкотоварен автомобил в местността Раденка, в близост до комплекс „Две реки“.На място е починал водачът на лекия автомобил, който е на 52 години от Благоевград. Възстановено е движението по път II-19..

публикувано на 08.08.25 в 18:09

Намерен е 46-годишен перничанин, напуснал дома си на 5 август

Сигнал за изчезването му е бил подаден днес около 10,00 ч. на тел. 112. По данни на близките му, до тази сутрин мъжът отговарял на телефона. В разговорите си с тях и с приятели твърдял, че няма намерение да се прибере, без да обяснява какво е намислил. От 08,00 ч. тази сутрин телефонът му давал свободно. Това притеснило семейството му. След подаването..

публикувано на 08.08.25 в 17:12

Пътно произшествие край Разлог

Временно е ограничено движението по второкласен път Симитли-Разлог в района на Разлог поради ПТП. Шофьорите изчакват на място.  Трафикът се регулира от "Пътна полиция", съобщиха от АПИ.

публикувано на 08.08.25 в 16:18

Нови сметосъбиращи машини за община Благоевград

Две нови сметосъбиращи машини вече ще обслужват различни райони на територията на община Благоевград. Те заменят част от силно амортизираните и остарели камиони, с които общината разполагаше до момента. Новите камиони отговарят на най-съвременните екологични и технически стандарти и изисквания за опазване на околната среда. С въвеждането им в..

публикувано на 08.08.25 в 15:17

Пожарът в Пирин е локализиран

В продължение на 15 дни горски служители от ЮЗДП са високо в планината и полагат усилия за пълното потушаване на огнената стихия. Днес на място са 35 служители, както и специализиран автомобил на ЮЗДП, който оказа голяма помощ за недопускане на разширяване на периметъра на огъня в последните дни. При 370 метра денивелация, по фронта на пожара е..

публикувано на 08.08.25 в 15:09

В Брезник ползват кризисна питейна вода за напояване

За нерегламентирано използване на доставяната в цистерни питейна вода, съобщават от община Брезник. Установено е, че в условията на обявеното заради водната криза частично бедствено положение водата е използвана и за напояване на градини и овощни дръвчета. Нарушителите са заснети от камерите за видеонаблюдение и при продължаващи нарушения записите ще..

публикувано на 08.08.25 в 13:47

Съдът в Дупница потвърди 200 хил. лв. глоба за ТЕЦ „Бобов дол“

Районният съд в Дупница потвърди поредната глоба за ТЕЦ “Бобов дол” за замърсяване на околната среда. Тя е в размер на 200 000 лева и е наложена от РИОСВ през април тази година. Сигнали за силно замърсяване на въздуха в Големо село са подадени в края на октомври 2024г. При извършената проверка екоинспекторите установили видимо запрашаване на въздуха в..

публикувано на 08.08.25 в 11:22