Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение ще следи консумацията на вода в домакинствата

С интензивен мастър клас и тържествена церемония по награждаване на победителя завърши семестърът на Panda Labs, посветен на устойчивото ползване на водата и адаптацията към климатичните промени. Над 100 ученици и студенти от цялата страна, на възраст между 15 и 25 години, за пореден път се включиха в програмата за зелени иновации и предприемачество на WWF. В резултат от техния ентусиазъм, познания и най-вече активна съвместна работа, семестърът генерира десетки новаторски идеи за намаляване на водния отпечатък.

Една от тях е мобилно приложение, следящо консумацията на вода в домакинството. Нововъведението е разработено от отбор „Водородите“, който е големият победител в Panda Labs.

„Идеята се роди по време на два много интересни казуса, предложени ни от „Софийска вода“ и от Международната природозащитна организация WWF. Единият казус беше за природно-базирани решения за качеството на водите в градска среда, а другият – за повторно използване на водата за нетипични цели. Аз и моят отбор решихме да се фокусираме върху втория казус, така се роди идеята, която впоследствие ни донесе победата“, коментира за Радио Благоевград Димитър Кандев от отбор „Водородите“.

Приложението, освен че ще проследява консумацията на водата в домакинството, ще предоставя актуална информация на месечна, седмична и дневна база, относно изразходваното количество вода. За момента, тази информация се получава трудно, защото тя е достъпна само за определени водомери.

„Приложението ще дава персонализирани съвети за намаляване на потреблението, идеи за повторно използване на водата за нетипични цели, дори ще изпраща известия на телефон или таблет, при неправомерна или неправилна употреба. Ще се работи по възможностите за отчитане на течове и аварии, както и за възможностите за връзка със съответните екипи“, допълни един от авторите на приложението.

Приложението ще бъде напълно безплатно и ще може да се поставя на телефони и таблети. Според нова наредба, старите водомери на потребителите трябва да бъдат заменени с дистанционни такива за около две-три години, което ще позволи, цялата необходима за приложението информация, да бъде извлечена.

За разработването на функциониращ прототип ще се използва наградният фонд за победителите, който е в размер на 7000 лева. До края на март или началото на април, новото приложение ще може да се използва пробно. До половин година ще бъде окончателно готово, за да се използва от всички потребители на територията на цялата страна. 

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Кандев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41

"Пойни птици" - стихове с аромат на барут и мащерка

Поетът Владислав Христов представи новата си книга с поезия „Пойни птици“. В изданието авторът е събрал свои стихове от последните няколко години. “Текстовете са свързани най-вече с това, което споходи света през последните две години - войната в Украйна. Нямаше как, като пишещ човек да не реагирам на случващото се. Другата част от стиховете са..

публикувано на 17.05.24 в 11:37

Мирена Станева: Опазването на културното наследство е мисия

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „ Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по..

публикувано на 17.05.24 в 10:15

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47