Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение ще следи консумацията на вода в домакинствата

С интензивен мастър клас и тържествена церемония по награждаване на победителя завърши семестърът на Panda Labs, посветен на устойчивото ползване на водата и адаптацията към климатичните промени. Над 100 ученици и студенти от цялата страна, на възраст между 15 и 25 години, за пореден път се включиха в програмата за зелени иновации и предприемачество на WWF. В резултат от техния ентусиазъм, познания и най-вече активна съвместна работа, семестърът генерира десетки новаторски идеи за намаляване на водния отпечатък.

Една от тях е мобилно приложение, следящо консумацията на вода в домакинството. Нововъведението е разработено от отбор „Водородите“, който е големият победител в Panda Labs.

„Идеята се роди по време на два много интересни казуса, предложени ни от „Софийска вода“ и от Международната природозащитна организация WWF. Единият казус беше за природно-базирани решения за качеството на водите в градска среда, а другият – за повторно използване на водата за нетипични цели. Аз и моят отбор решихме да се фокусираме върху втория казус, така се роди идеята, която впоследствие ни донесе победата“, коментира за Радио Благоевград Димитър Кандев от отбор „Водородите“.

Приложението, освен че ще проследява консумацията на водата в домакинството, ще предоставя актуална информация на месечна, седмична и дневна база, относно изразходваното количество вода. За момента, тази информация се получава трудно, защото тя е достъпна само за определени водомери.

„Приложението ще дава персонализирани съвети за намаляване на потреблението, идеи за повторно използване на водата за нетипични цели, дори ще изпраща известия на телефон или таблет, при неправомерна или неправилна употреба. Ще се работи по възможностите за отчитане на течове и аварии, както и за възможностите за връзка със съответните екипи“, допълни един от авторите на приложението.

Приложението ще бъде напълно безплатно и ще може да се поставя на телефони и таблети. Според нова наредба, старите водомери на потребителите трябва да бъдат заменени с дистанционни такива за около две-три години, което ще позволи, цялата необходима за приложението информация, да бъде извлечена.

За разработването на функциониращ прототип ще се използва наградният фонд за победителите, който е в размер на 7000 лева. До края на март или началото на април, новото приложение ще може да се използва пробно. До половин година ще бъде окончателно готово, за да се използва от всички потребители на територията на цялата страна. 

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Кандев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00