Кратка и безрезултатна, така бе определена проведената среща между земеделския министър Кирил Вътев и протестиращите земеделци днес по обед. Припомняме, че над 30 браншовите земеделски организациите участват в недоволството на фермерите, което се провежда под формата на мирен протест в столицата. В него се включиха фермери, обединени в Българска агрохранителна камара, които не участваха в преговорите с властта и поискаха с декларация оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев, както и комплексна ревизия на националната земеделска политика.
„В началото на протеста бяхме поканени от министър Вътев, за да се качим в министерството, не за да преговаряме, а за да прецени какви са нашите искания. Тук са всички представители на организациите, подписали декларацията, които вече са повече от 24. Там беше поискана директно оставката му, но така или иначе, не се стигна до никакво разбиране. Министърът не желае да си подаде оставката. Каза, че няма конкретика в това, което ние искаме, а тя е повече от ясна и че оставката си щял да подаде, само тогава, когато премиерът или г-жа Габриел му я потърсят. Това му беше отговорът. Ние го поканихме отново да слезе при нас, където му е мястото като производител, но той не се появи“, съобщи за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и един от участниците в протеста.
Според нея, няма смисъл от нова среща с министъра, защото всичко, което е имало да се каже, вече е казано. Най-важното за фермерите е не размерът на „украинската помощ“, а самият пакет за Стратегическия план, който касае всички земеделски производители.
„Другото важно е, че никога до момента, животновъдите не са получавали обвързаната подкрепа толкова късно. Винаги парите са получаване до месец декември. Това е първата година, в която обвързаната подкрепа все още не е получена ,“ допълни Юлия Коюнджийска.
По думите й, все още не е взето решение, дали протестиращите днес фермери, биха се включили в общ протест с колегите им, които участваха в преговорите с властта.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил. Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..