Браншовите организации, които членуват в Българската аграрна камара все още нямат решение дали приемат условията за подпомагане, предложени от правителството вчера или ще излязат на протест утре.Председателите на десетте от организации в момента заседава в техните структури по места и в късния следобед ще стане ясно дали приемат предложенията на правителството, а именно - подпомагане под 10 лв. на декар сега за първите 3000 декара на зърнопроизводителите и още 10 лв. до септември, както и по 5 лв. помощ за всички следващите декари сега и още 5 лв. до септември. Зърнопроизводителите обаче трябва да докажат загуби чрез декларациите си до НАП, за да получат това подпомагане. Това изискване се оказва неизпълнимо, според Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според нея, Сектор „Зърнопроизводство“ е на загуба от минус 27%, което означава, че на всеки 100 лева, българския зърнопроизводител губи 27 лева.
„Това, което вчера дойде като предложение от премиера е да бъдат подпомогнати хората които са на загуба. Ние имаме изключително много притеснения относно това, защото на практика в една календарна година ние можем да имаме реколта от две години. Тоест, как ще разграничим кое е реколта 2022 и кое 2023 година. Второ - при нас има много незавършено производство, при нас има стока, която не е продадена и тя е заприходена на национална себестойност на продукцията ни, не на очаквана продажна цена. Затова е изключително трудно да разберем, какво точно иска да каже земеделското министерство. Аз се страхувам, че искат да ни кажат, че никой няма да вземе това подпомагане, защото няма фирма, която колкото и да е трудно да излезе на загуба, защото това означава да отрежем всички комуникации с банките си, а това няма как да стане. Затова в момента всяко едно сдружение трябва да прецени какво точно трябва да се случи оттук нататък, за да вземем решение това, което ни се предлага, дали припокрива разговорите, които водихме досега“, коментира за Радио Благоевград Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Радостина Жекова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..