Създателят на първото по рода си в България мобилно приложение за профилактика, скрининг и проследяване рака на гърдата BreastHelp, д-р Ваня Митова стана част от най-новата книга “Българки в медицината” на д-р Тотко Найденов, който селектира най-емблематичните и изявени жени в лекарската професия. Книгата представя жените, оставили трайна следа в медицината в България, като започва със Св. Петка Българска и Св. Екатерина.
Д-р Ваня Митова е началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по Онкология. Преди това ръководи Отделението по обща хирургия в УМБАЛ “Лозенец”.
“Толкова млада и крехка! Толкова умна и всеотдайна към професията си! Не мога да повярвам, че заема толкова висока и отговорна длъжност. Наслаждавам се на нейната философия”, са думите на автора за д-р Митова.
„Първо за мен е привилегия да бъда част от тази книга, второ, че подобно издание се издава за първи път в България. Като цяло винаги, когато се говори за лекари, някак в съзнанието на всеки човек възниква първо мъжът, Хипократ. Винаги, когато се говори за хирург, отново се избира мъж като първо лице, което изниква в нашето съзнание, така че за мен беше наистина привилегия и удоволствие да отговоря на д-р Найденов и неговите въпроси“, споделя хирургът д-р Митова в ефира на Радио Благоевград.
Чрез провокативните въпроси на автора, д-р Митова разказва за хирургията, която определя като “не просто избор или специалност. Тя е страст!” Както самата тя казва, е имала “хирургичното щастие” да попадне на учители като доц. Радосвет Горнев и проф. Иван Гаврилов и споделя една от любимите си максими на световно известния именит хирург Харви Кушинг, че “Хирургът трябва да има окото на орел, сърцето на лъв и ръката на жена”.
„Операционната е един храм и в този храм трябва да се влиза с наведена глава и да имаме страх от това, което ще се случи по време на операцията, както и страх след това“, казва д-р Митова в разговора си с Ваня Бахчиванова.
Повече за лекарската професия, мястото на жените в нея и успехите, които постигат, чуйте в прикачения звуков файл с интервюто на Ваня Бахчиванова с д-р Ваня Митова.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..