През изминалата 2023 година 27 двойки от Пиринско са получили финансова подкрепа в размер на по 4 000 лв за инвитро процедури. Средствата са предвидени в бюджета на Община Благоевград по общинската програма за местно финансиране на двойки с репродуктивни проблеми.
"От 2012 година насам имаше една постоянна величина от порядъка на 200 000 лв, които се отпускаха годишно, сега са по-малко - от порядъка на 110 000 - 120 000 лв, но това е от такъв период от 2-3 години, през който знаете, е тежко финансовото състояние на Община Благоевград и въпреки всичко програмата продължава да работи, не е спряла", коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Антон Темелков Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.
В зависимост от бюджета, който се приема в началото на всяка календарна година, всяка община сама определя размера на финансовото подпомагане за двойки с репродуктивни проблеми, като има и общини в страната, които изобщо нямат такова перо за подкрепа. На национално ниво съществува Фонд „Асистирана репродукция", който финансира до три опита ин витро при двойки със стерилитет. Максималната сума, която се отпуска от него е 6 000 лв. на процедура, като заявителите, които не са били одобрени по ЦАР, имат право да кандидатстват по общинската програма.
"Ние все още не правим едно ограничение, както е в правилнника на национално ниво, че всички жени, които са навършили 43 години, вече нямат право да бъдат подпомагани, докато при нас даваме шанс на всеки, който подаде заявление и предостави необходимите медицински документи, да получи съответната помощ", обясни д-р Темелков.
За да се кандидатстват за местно финансиране, заявителите трябва да представят декларация, че не са одобрени за финансиране от Националния фонд, както и, че нямат задължения към общината. Всички изискуеми документи са качени на сайта на Община Благоевград, като политиката, която се следва е да няма одобрен заявител, който да е останал без финансова подкрепа.Повече по темата чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Антон Темелков, Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..