Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български и гръцки фермери организират съвместен протест

Най-вероятно в сряда, българските и гръцките фермери ще проведат съвместен протест на граничен пункт „Кулата – Промахон“. Все още не е ясен точния час, съобщи за Радио Благоевград Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите и бивш заместник-министър в земеделското министерство в предишното служебно правителство. Ръководената от него асоциация и още 25 земеделски организации „замразиха“ членството си в Българската аграрна камара, която участваше в преговорите с властта за удовлетворяване исканията на протестиращите фермери. Днес се очаква да бъде подписан документът, който бе одобрен на проведените няколко съвместни срещи. Според Тодор Джиков, има сериозни разминавания във вижданията за политиките в България, както и по отношение интересите на българските земеделски производители в Европа. Това са част от причините за продължаващото разединения в аграрния сектор.

„Исканията на картофопроизводителите, които съставляват 5% от около 60 хиляди земеделски производители в страната, остават игнорирани в споразумението, изготвено от Българска аграрна камара. Игнорирани са производителите на лозя и вино, които съставляват също около 5% от стопаните. Игнорирани са 50% от земеделските производители, които продължават да стачкуват – животновъди, зърнопроизводители и други. Извадени от подпомагане са и производителите на черупкови плодове, но най-важното нещо е – отказаната пълна ревизия на Стратегическия план. За нас, фокусът на Стратегическия план трябва да бъде в подкрепа на малките и средните земеделски производители, които са най-ощетени и които са по улиците“, допълни браншовикът.

Протестиращите земеделци настояват за промяна на политиките в планинските и полупланинските региони. Оказва се, че картофопроизводителите, които са около 80 % сертифицирани в тези райони, са едни от най-губещите в момента. Никъде в споразумението не става въпрос и за огромния натиск в търговските вериги.

„Тези ниски изкупни цени, на които ни изкупуват продукцията, а в същото време, с огромна надценка я предлагат на българския потребител, тоест, тук губим ние производителите и естествено, потребителя“, коментира още Тодор Джиков.

Подобни са исканията и на гръцките производителите – ниските изкупни цени и монополният натиск на веригите. Затова се организира съвместен протест, който ще се проведе в следващите дни. До края на седмицата предстоят още протести, както и срещи с политическите лидери и с представители на политическите партии в Народното събрание, където може да се направи законодателната промяна.

„Искам да попитам и министър Вътев – не трябва ли да направи среща с всички земеделски производители“, допълни председателят на асоциацията на картофопроизводителите.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Тодор Джиков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00