Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тютюнопроизводството е защитено за следващите две години

Европейското и българското тютюнопроизводство са защитени минимум за следващите две години – това е един от изводите, направен по време на 10-тата Конференция на Световната здравна организация/СЗО/, проведена в Панама. Форумът бе посветен на бъдещето на тютюнопроизводството в световен мащаб. В него участва и българска делегация, част от която беше и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010 и президент на европейските браншови организации UNITAB и ELTI.

Преди дни той получи специална награда от AGRI AWARDS 2024, за принос в защита на българските интереси на българско и международно ниво в Сектор „Тютюн“.

„Тази специална награда е постигната с приноса на цялата организация НАТ-2010, за това че от 15 години ние вече много добре и адекватно защитаваме и представяме Сектор „Тютюн“ както на национално, така и на международно ниво. Така че, това признание е плод на много, много труд и аз с благодарност го приех от името на целия ектор“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, който уточни че наградата е била очаквана.

По отношение на приключилата изкупна кампания на тютюна, браншовикът съобщи, че от едролистната сортова група „Вирджиния“ са реализиране 678 тона, а от другата едролистна сортова група „Бърлей“ – 466 тона. Общо от ориенталските тютюни са реализирани 3 400 тона тютюн. Малко над 3 020 тона са реализираните количества от най-популярния сорт ориенталски тютюн „Басми“. Реализираните количества от сорта „Каба Кулак“ са 385 тона. Общото количество реализиран тютюн за миналата година е в размер на 4 544 тона.

„Странното е, че на фона на два пъти повече регистрирани тютюнопроизводителите през 2023 година, в сравнение с 2022 година, това производство е с близо 600 тона по-малко. Изводът е, че се е увеличил броят на земеделските стопанства, но еднолично се е намалил обемът на всяко едно от тях“, допълни председателят на НАТ-2010.

По думите му, изкупните цени за всички сортови групи са били рекордно високи, както никога досега. За „Вирджиния“ средната изкупна цена е 7.78 лв., за „Бърлей“ – 5.17 лв., за Крумовград, където най-разпространената сортова група е „Басми“ – 10 лв. за кг., за Източен Балкан – 9.90 лв., за „Каба Кулак“ – 7.21лв. Общо за ориенталските сортове тютюн, изкупната цена е 9.67 лв., което е с един лев повече от изкупната цена през 2022 г., която е била 8.92 лв.

„Въпреки тези високи цени, тютюнопроизводителите не сме доволни, защото винаги може повече, не за друго. Ние винаги сме се стремили да получаваме максимални изкупни цени с уговорката, че за да са такива цените, има два фактора - положеният професионализъм на тютюнопроизводителите и конюнктурата, която го предразполага. Годината беше сушава, добивите са по-малко от миналата година, но това е за сметка на качеството. Добрите климатични условия помогнаха да се получи екстра качество на суровината“, допълни председателят на НАТ-2010.

Цветан Филeв коментира и изводите от проведената наскоро в Панама 10-та Конференция Световната здравна организация, COP 10, в която участваше и самият той.

„Не намалява употребата на тютюневи изделия в световен мащаб, напротив. Намалява употребата на традиционните тютюневи изделия за сметка на новите нагреваеми тютюневи изделия, бездимните, които от година на година вземат по-голям дял на пазара и изместват конвенционалните. Националната позиция на България, която е синхронизирана с позицията на ЕС е, че европейското тютюнопроизводство е защитено за минимум две години, до следващата 11-та Конференция на СЗО. Моята прогноза е, че през следващите 4 години, европейското и българското тютюнопроизводство са защитени по всякакви параметри“, съобщи още Цветан Филев.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22