Енергийните общности започват да набират популярност в Европа, все по-познати са и в България. Това са кооперативи, сдружения от хора, които се обединяват, за да произвеждат сами електроенергия от ВЕИ и така да бъдат независими от капризите на енергийния пазар. От октомври 2022 година енергийните общности вече фигурират и в българското законодателство. „Това беше една добра първа крачка, но съвсем недостатъчна“, каза за Радио Благоевград Кристиян Димитров, координатор на кампанията „Енергийни общности“ в Грийнпийс - България“. Той посочи, че все още липсват нужните подзаконови нормативни актове, които в детайли да описват целия процес на създаване и работа на енергийните общности в нашата страна.
С подкрепата на свои партньори от „Грийнпийс - България“ преведоха на български език практически наръчник за създаване на общностна енергийна система. „Много често съм чувал да наричат наръчника библията на енергийните общности. Наистина там има от А до Я за енергийните общности, за това как да говорим със съседите си, как да убедим съмишленици, че тази идея наистина работи (не е просто някаква визионерска утопия), до избор каква да бъде дейността на енергийната общност, как да разпределим електричеството, кой с какви задачи ще се заеме“, разказа експертът и подчерта, че енергийните общности не са просто инсталация, която произвежда електричество от ВЕИ. Те са много по-голямо и нещо много по-социално, тъй като всяка енергийна общност задължително трябва да изпълнява социални, икономически или екологични задачи.
Наръчникът за създаване на общностна енергийна система и енергийният калкулатор са публикувани на сайта на екологичната организация.(https://www.rescoop.eu/uploads/rescoop/downloads/Community-Energy-Guide-BGN.pdf).
Цялото интервю с Кристиян Димитров чуйте в звуковия файл.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...