Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF посвещава кампанията си за Часа на Земята, на хората и природата

Всеки може да се включи в нея като подари един час от времето си на планетата

Природозащитната организация WWF стартира втората фаза на своята кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“. Тя е посветена на Часа на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 на 23-и март. Фокусът на кампанията е опазената околна среда и нейната основополагаща роля в нашия живот, благоденствие и икономика. Всяка секунда природата ни предоставя ресурси като прясна вода, храна, чист въздух, суровини за енергия и лекарства, които сме свикнали да приемаме за даденост и рядко се замисляме, че без тях животът на Земята всъщност би бил невъзможен.


Учените изчисляват, че всяка година природата ни осигурява услуги на стойност 125 трилиона долара. Горите например отделят кислород и абсорбират въглероден диоксид като по този начин допринасят за стабилността на климата. Задържат част от валежите в почвата, снабдявайки ни с вода, подобрявайки качеството ѝ в реките, и предотвратявайки ерозията. Те също така осигуряват дом на повече от половината от всички сухоземни видове – богато разнообразие от живот, което поддържа функционирането на толкова много природни системи.

Крайречните местообитания също крият изобилие от животински и растителни видове. Те са важни за свързаността на природните територии и неразделна част от миграционните коридори на птиците. Освен това тя укрепва бреговете, подхранва почвата, намалява скоростта на водата в речното корито, като така помага за предпазване от наводнения и свлачища, а също и създава условия за гнездене, хранене и размножаване за много животински видове. Крайречните гори са и предпочитано място за разходка, отдих и развлечения сред природата. Статистиката сочи, че над 65% от българите ползват горските територии за възстановяване и почивка.

Реките, известни още като артериите на природата, са ключова част от нашата екосистема. Ако бъдат блокирани с изкуствени прегради обаче, те могат да станат опасни. Изграждането на язовирни стени, бентове и баражи оказва силно негативно влияние върху тях, върху живота, който пазят, както и върху нас хората. Преградени, реките започват да задържат наносите и създават условия за локални наводнения или засушавания в зависимост от сезона.

„Водата е един от най-ценните ни ресурси. Близо два милиарда души на планетата живеят в райони, изложени на риск от сериозен недостиг на вода, а водните кризи са една от най-големите заплахи за световната икономика. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят. Изменението на климата се очаква да влоши ситуацията още повече,“ коментира Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.

Според доклада на WWF „Жива планета“ само за 50 години сме изгубили 83% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – блата, езера, лагуни, тресавища, мангрови гори и други естествени екосистеми за поддържане на живота. Те са дом на изключително богато биоразнообразие, предпазват от наводнения и намаляват въздействието на сушите.

Важна роля в опазването на горите, реките, крайречните местообитания, влажните зони и техните обитатели играят защитените територии. Те помагат за изграждане на устойчивост към климатичните промени, осигуряване на продоволствена сигурност, ограничаване разпространението на болести и вредители и гарантиране на много други ползи за дивата природа и човешкото здраве.

„Националните и природни паркове, резерватите и природните забележителности, обявени като защитени територии пo българското законодателство, заемат едва 5% от територията на България, въпреки че страната е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. За сравнение - в другите европейски държави защитените територии са средно 12% от цялата площ на страната“разказва Катерина Раковска, старши експерт „Политики и биоразнообразие“ във WWF. Близо двадесет години WWF работи в България в посока обявяване, опазване и управление на мрежата от защитени територии, които да съхраняват безценните ресурси на природата.

Всеки от нас също може да бъде природозащитник 

Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. В което те я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги. Всеки може да стане част от каузата на WWF, като подари час на природата на 
wwf.bg/earth-hour.


Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР БНР-Благоевград и други медии.


По публикацията работи: Биляна Славчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва „Раждавица филм фест, 2024“

Село Раждавица е домакин на първия фестивал на документалното и пълнометражно кино „Раждавица филм фест“. Фестивалът ще бъде открит на първи юли в 20.00 часа и ще продължи до седми юли. Началото слага филмът  „ТАМ“ на режисьора Богдан Дарев , който живее в град Сиатъл, САЩ. След 23 години в емиграция, срещите и преживяванията от първото си..

публикувано на 01.07.24 в 09:46

MINNA и Поли Богданова представят „Погледни ме в очите“

„Погледни ме в очите“ е най-новата песен на MINNA и Поли Богданова. Песента се появи в началото на тази седница, та 24 юни и вече се радва на многобройни полоьителни отзиви. Идеята за колаборацията е на Поли. Зедно с MINNA пишат текста на песента, а  музиката и аранжиментът са дело на БРАТЯТА. Песента е сполучлива комбинация между ка съвременно..

публикувано на 30.06.24 в 15:38

Светлана Костова представя „Свѣтъ като цвѣтъ“ в Благоевград

Изложба „Свет като цвет“ ще бъде открита на 2 юли в залите на Регионален исторически музей – Благоевград. Картините са дело на Светлана Костова, която през последните десетилетия популяризира българските народни шевици, като ги пресъздава не по традиционния начин - с игла и конец, а чрез рисуване. "За мен българските народни шевици са като..

публикувано на 30.06.24 в 14:03

Спортът обедини децата на Благоевград в благотворителна кауза

Игрището на 5 СУ „Георги Измирлиев“ в Благоевград днес посрещна деца от футболни школи в града, които се включиха в благотворителни мачове за събиране на средства за лечението на 16-годишната Радост от София и 7-годишния Марти от с. Новачене.  По случай своя 10-и юбилей, благотворителната софийска организация "Футбол с кауза" се довери на местната..

публикувано на 29.06.24 в 12:22

Заповядайте на Празник на Рилския зелник в село Бели Искър

Традиционният Празник на Рилския зелник ще се проведе и тази година.  По време на празника мерят сили най-добрите сред най-добрите, най-сръчните сред най-сръчните в месенето и представянето на традиционния рилски зелник. Конкурсът за най-вкусен и красив зелник ще бъде съпроводен и от богата фолклорна програма.  Тази година празникът съвпада с..

публикувано на 28.06.24 в 09:39

Феим Мусанков: Радостта в очите на децата, които играят на стадиона, ме вдъхновява

Няма нищо по-мотивиращо от това да видиш радостта в очите на децата, които играят на стадиона или на спортната площадка. Това е нещото, което ме вдъхновява и ми дава сили да сбъдвам мечтите на моите възпитаници. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Феим Мусанков, преподавател по математика и информатика в Средно училище „Йордан Йовков“ в..

публикувано на 27.06.24 в 11:15

Климатологът д-р Симеон Матев: От 15 юли до 10 август е най-подходящото време за почивка на Черно море

Климатолозите са предпазливи в дългосрочните прогнози, все пак  очертават тенденция за горещо лято 2024 . Учените се базират както на архива, историята с наблюдения на времето повече от 150 – 160 години, така и на факта, че не сме имали толкова топла пролет, като току-що отминалата. „ Но това не е новина, защото в изминалите 12 месеца, всеки един..

публикувано на 24.06.24 в 09:19