Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Кабут:

За добрите сърца и добрите дела

Николай Кабут е бивш брокер на недвижими имоти от София, а в момента живее и работи в Германи, където се грижи за възрастни хора. Той е израснал в Дом за деца. След като напуска системата на 17 години, той веднага си намира работа и с много усилия, труд и знанията, които е успял да придобие, успява сам да се пребори с предизвикателствата, които ежедневно ни поднася животът. За него каузата да помага именно на деца, настанени в домове в страната е много лична и обвързваща и винаги е била неизменна част от начина му на живот.

Когато през 2016 година Николай заминава за Германия, създава страницата "Добрите сърца" като средство, чрез което да продължи да помага на децата. При едно от редовните си посещения на Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" в Благоевград  установява, че леглата на децата са много стари и неудобнни, особено за по-малките и тогава назрява идеята за инициативата "Подари легло на дете". Тя стартира през месец януари и днес вече децата от Центъра имат 16 нови легла.

"Парите събрахме благодарение на мои колеги бивши брокери на недвижими имоти в София, мои колеги тук в Германия и дарители от България и Германия. Радваме се, че успяхме да осигурим 16 легла с матрак, 16 нощни шкафчета, диван, както и секционна част", коментира в ефира на Радио Благоевград Николай Кабут. 

През пролетта за децата от Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" предстои и екскурзия до Рилския манастир, която се организира отново от добротворците в Добрите сърца. 

"Вече всичко е подготвено - транспорт, храна. Лично аз съм привърженик децата да се запознават с Българската православна църква и по този начин да приемат малко духовна храна", сподели пред Радио Благоевград Николай Кабут.

"Това, което децата ми дават като любов, аз им го връщам двойно с такива инициативи и за мен винаги е било по-важното не самият подарък да се даде на детето като такъв, а по-скоро да му се отдели време и внимание", казва Николай, споделяйки, че, когато той самият е живял в такъв дом, е имал най-голяма нужда именно от това - някой да му отдели внимание. 

Според него най-големият проблем за децата, настанени в тези институции е, че никой не ги учи за това какво ги очаква, когато дойде времето да ги напуснат. 

"Би трябвало да ги учат, би трябвало да ги подготвят психически за това какво ги очаква "след", защото във всеки един дом имаш осигурена храна, имаш подслон, но след това, когато ти израснеш, всичко опира до теб", споделя Николай Кабут.

Още за това как израстват децата, настанени в институциите в страната и колко малко е нужно, за да направим нещо голямо и значимо за тях, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Николай Кабут.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00