През април – месецът на детската книга, образователната платформа Книговище кани децата от цялата страна да се включат в националното Априлско състезание по четене с разбиране.
Онлайн съревнованието започва в 00.00 часа на 1 април на knigovishte.bg и ще продължи до 30 април. През своите детски профили в платформата децата решават въпросници (куизове) по най-различни текстове и трупат точки с верни отговори през целия месец.
Целта на състезанието е да поощрява четенето, да възпитава любов към книгите и знанието и да задълбочава разбирането на текстовете чрез използвания куиз формат, който е доказано ефективен образователен инструмент.
По време на целия месец април ресурсите на платформата ще бъдат свободно достъпни и безплатни. Състезанието ще е отворено за всички деца и класове от 1. до 7. клас с профили в Книговище, независимо дали имат абонамент или не.
Не е необходимо да се заявява предварително участие, а само създаване на профил, ако детето няма такъв.
Състезанието е онлайн. Децата ще могат да играят в удобно за тях време в клас или вкъщи, на компютър, таблет или мобилен телефон.
През въпросниците децата показват какво са разбрали от вече прочетените от тях книжки - детски романи, приказки, енциклопедии, читанки, статиите на детската медия "Вижте". Платформата съдържа близо 5000 въпросника.
Всеки верен отговор носи точки, а всеки грешен – отнема точки.
Участниците печелят точки и ако сами създадат въпросници за Книговище.
Класирането на децата се следи в реално време онлайн и е само върху резултатите от април 2024 г. В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове по области. Победителите получават грамоти и награди.
Още за онлайн съревнованието може да чуете от Искра Джанабетска, създател на платформата "Книговище" и Първата детска медия – "Вижте: новините на детски език".
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..