Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и неговите воини, битуващото вярване за извънземни посещения и запазените местни традиции, са само част от предпоставките село Ключ да се превърне в предпочитана туристическа дестинация.
Това е и една от амбициите на новоизбрания кмет Македонка Иванова, според която, най-напред селото трябва да се благоустрои, да се реновира инфраструктурата, да се създадат по-добри условия за живот на местните хора, а след това и да се привлекат нови – както постоянно живеещи, така и любители на селския туризъм.
Провеждащият се всяка година, в първата неделя на октомври месец, Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ е едно от традиционните събития, които провокират интереса на много гости и туристи.
„Гордеем се с това събитие, защото като се каже Ключ, се свързва с цар Самуил и с неговите воини. Има какво да се види в селото. Имаме 6 екопътеки и парк „Беласица“ ни съдействат, имаме комплекс с механа и стаи за гости. Всички от селото помагаме инициативата да се случи и да се говори за селото. Хората имат отношение към тези събития, които се приемат много добре“, коментира за Радио Благоевград кметът на Ключ Македонка Иванова.
Около 600 са постоянно живеещите в момента жители. През миналата година има 6 новородени бебета, в селото функционира детска градина, но няма училище. Затова пък има засилен интерес към закупуването на къщи.
„Всеки ден ми се звъни да се пита, дали има имот за продаване в село Ключ. Все още има къщи за продан, колкото мога помагам, за да запълним празните къщи, да се поддържат, да се съживи селото. Повечето хора търсят по-големи парцели, за да имат и градинка. Има хора, които искат да живеят тук постоянно, което е много хубаво. Въздухът, спокойствието и красивата природа ни дават надежда, че ще се поддържа животът в селото. Екопътеките ни са много интересни, имаме една местност „Манастирчето“, където се твърди че са кацали извънземните. Имаме хотелски комплекс, където може да се настанят туристите, има какво да се види в село Ключ. А това е предпоставка за развитието на селския туризъм“, допълни кметът на населеното място.
Македонка Иванова е убедена, че не сме сами във Вселената. Дали точно в Ключ и на това място, но има нещо, което може би ни управлява, защото, „случайни неща няма“. Кметицата се надява местните хора да започнат да се завръщат в селото, а и да идват нови, за да се възроди старата слава на Ключ, като едно от най-многолюдните населени места в Петричко.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Македонка Иванова:
За да се случи всичко това обаче, трябва взаимно да си помагат местната власт и бизнеса – в това е убедена Денка Георгиева, собственик на хотелски комплекс в село Ключ.
„Собствениците на къщи за гости, Природен парк „Беласица“, Община Петрич и кметствата, с обща помощ трябва да направим така, че нещата да вървят добре. Трябва да се отделят повече средства, за да се поддържат тези екопътеки. Колкото повече екопътеки направим в района, толкова повече ще привличаме туристите. Те трябва да са лесно достъпни за тях, за да бъдат посещавани. Имаме богата история и много красива природа, които трябва да бъдат използвани“, коментира г-жа Георгиева.
Съвместните събития, които се организират са възможност за събиране на средства за облагородяване на района и поддържането на екопътеките. Предстоят пролетни, летни и есенни инициативи, с които ще бъде провокиран туристическият интерес.
„Българският бит, на който сме заложили в нашия хотелски комплекс е нещото, което също провокира голям туристически интерес. Направили сме го в такъв стил, за да се чувстват гостите ни уютно, като у дома си. Всички тези стари предмети, дрехи и посуда, сме събирали през всичките тези години, имаме и много дарени от местните хора. Гостите, които идват, държат на битовия стил“, допълни Денка Георгиева.
Тя сподели, че ковид пандемията се е отразила зле на бизнеса, това са били две „нулеви години“, последствията от които трудно се преодоляват. Въпреки това, има редовни туристи, които посещават село Ключ и местния хотелски комплекс, защото им харесва и отново се връщат. Преди пандемията е имало и по-голям интерес от страна на чуждите туристи.
„Селата са хубави, в подножието на красивата планина Беласица, с много хубава природа. Да, наблюдава се голям интерес към закупуването на имоти. Пожелаваме си да сме живи и здрави, за да можем да работим, всичко друго си имаме“, пожела си г-жа Георгиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Денка Георгиева:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..