Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местна власт и бизнес ще развиват селски туризъм в село Ключ

Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се  случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и неговите воини, битуващото вярване за извънземни посещения и запазените местни традиции, са само част от предпоставките село Ключ да се превърне в предпочитана туристическа дестинация.

Това е и една от амбициите на новоизбрания кмет Македонка Иванова, според която, най-напред селото трябва да се благоустрои, да се реновира инфраструктурата, да се създадат по-добри условия за живот на местните хора, а след това и да се привлекат нови – както постоянно живеещи, така и любители на селския туризъм.

Провеждащият се всяка година, в първата неделя на октомври месец, Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ е едно от традиционните събития, които провокират интереса на много гости и туристи.

„Гордеем се с това събитие, защото като се каже Ключ, се свързва с цар Самуил и с неговите воини. Има какво да се види в селото. Имаме 6 екопътеки и парк „Беласица“ ни съдействат, имаме комплекс с  механа и стаи за гости. Всички от селото помагаме инициативата да се случи и да се говори за селото. Хората имат отношение към тези събития, които се приемат много добре“, коментира за Радио Благоевград кметът на Ключ Македонка Иванова.

Около 600 са постоянно живеещите в момента жители. През миналата година има 6 новородени бебета, в селото функционира детска градина, но няма училище. Затова пък има засилен интерес към закупуването на къщи.

„Всеки ден ми се звъни да се пита, дали има имот за продаване в село Ключ. Все още има къщи за продан, колкото мога помагам, за да запълним празните къщи, да се поддържат, да се съживи селото. Повечето хора търсят по-големи парцели, за да имат и градинка. Има хора, които искат да живеят тук постоянно, което е много хубаво. Въздухът, спокойствието и красивата природа ни дават надежда, че ще се поддържа животът в селото. Екопътеките ни са много интересни, имаме една местност „Манастирчето“, където се твърди че са кацали извънземните. Имаме хотелски комплекс, където може да се настанят туристите, има какво да се види в село Ключ. А това е предпоставка за развитието на селския туризъм“, допълни кметът на населеното място.

Македонка Иванова е убедена, че не сме сами във Вселената. Дали точно в Ключ и на това място, но има нещо, което може би ни управлява, защото, „случайни неща няма“. Кметицата се надява местните хора да започнат да се завръщат в селото, а и да идват нови, за да се възроди старата слава на Ключ, като едно от най-многолюдните населени места в Петричко.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Македонка Иванова:

За да се случи всичко това обаче, трябва взаимно да си помагат местната власт и бизнеса – в това е убедена Денка Георгиева, собственик на хотелски комплекс в село Ключ.

„Собствениците на къщи за гости, Природен парк „Беласица“, Община Петрич и кметствата, с обща помощ трябва да направим така, че нещата да вървят добре. Трябва да се отделят повече средства, за да се поддържат тези екопътеки. Колкото повече екопътеки направим в района, толкова повече ще привличаме туристите. Те трябва да са лесно достъпни за тях, за да бъдат посещавани. Имаме богата история и много красива природа, които трябва да бъдат използвани“, коментира г-жа Георгиева.

Съвместните събития, които се организират са възможност за събиране на средства за облагородяване на района и поддържането на екопътеките. Предстоят пролетни, летни и есенни инициативи, с които ще бъде провокиран туристическият интерес.

„Българският бит, на който сме заложили в нашия хотелски комплекс е нещото, което също провокира голям туристически интерес. Направили сме го в такъв стил, за да се чувстват гостите ни уютно, като у дома си. Всички тези стари предмети, дрехи и посуда, сме събирали през всичките тези години, имаме и много дарени от местните хора. Гостите, които идват, държат на битовия стил“, допълни Денка Георгиева.

Тя сподели, че ковид пандемията се е отразила зле на бизнеса, това са били две „нулеви години“, последствията от които трудно се преодоляват. Въпреки това, има редовни туристи, които посещават село Ключ и местния хотелски комплекс, защото им харесва и отново се връщат. Преди пандемията е имало и по-голям интерес от страна на чуждите туристи.

„Селата са хубави, в подножието на красивата планина Беласица, с много хубава природа. Да, наблюдава се голям интерес към закупуването на имоти. Пожелаваме си да сме живи и здрави, за да можем да работим, всичко друго си имаме“, пожела си г-жа Георгиева. 

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Денка Георгиева:


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00