Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна строителството на ГКПП „Струмяни – Берово“

Снимка: Областна администрация Благоевград

Днес в Конферентната зала на Областна администрация Благоевград се проведе информационна среща по стратегическия проект „Изграждане на нов ГКПП Струмяни – Берово (Клепало) между България и Северна Македония“.

Реалното изпълнение на проекта за строителство на граничния пункт "Струмяни-Берово" между България и Република Северна Македония е вече в ход. Инвестицията е на стойност над 11 млн. евро и е най-големият проект по управляваните от МРРБ програми за трансгранично сътрудничество.
В рамките на информационната среща бяха обсъдени основните цели на проекта, планираните дейности по него, както и очакваните резултати. Представена бе презентация с основните стъпки и ключови моменти в неговото осъществяване.

“Това е проект, който дава нови възможности и стимули за засилване на сътрудничеството и обмена. Той представлява не просто строително начинание, а символизира напредъка и развитието. Необходимостта от укрепване на регионалната свързаност и улесняване на нарастващия трафик на хора и стоки между България и Северна Македония отдавна е на дневен ред. Още повече, изграждането на новия ГКПП е една дългогодишна мечта на хората от двете страни на границата, много от които са близки роднини и приятели“, отбеляза областният управител Мария Димова по време на срещата.
Очаква се след въвеждане в експлоатация на новия граничен пункт броят на преминаващите границата между България и Република Северна Македония да се увеличи от 657 000 на 722 700 души годишно.

По публикацията работи: Весела Сукалинска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Съдебната палата в Кюстендил

Районен съд – Кюстендил взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на обвиняем в отглеждане и държане на наркотични вещества

Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..

публикувано на 08.02.25 в 13:25

“На Сурва в Джерман”

Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”.   Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..

публикувано на 08.02.25 в 08:36

"Златен грозд" в Мелник

Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..

публикувано на 08.02.25 в 08:34

Слънчево и студено време

Днес, 8 февруари, над Западна и Централна България времето ще е предимно слънчево с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина. Максималните температури ще бъдат между 1° и 6°.

публикувано на 08.02.25 в 08:17

Няма да удължават грипната епидемия в Перник

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:29

АПИ: Разлято масло на АМ "Струма" затруднява трафика

Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион.  Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.

публикувано на 07.02.25 в 17:20

Крачка към изграждане на високотехнологичен завод в Симитли

На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..

публикувано на 07.02.25 в 16:00