Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини обсерватория на тавана на училището. Разполагаме с много хубав телескоп. Имаме и мини планетариум. Ще работим в сферата на природните науки, роботиката и зелената енергия, за да е още по-интересно за учениците“ – сподели директорът на училището Николай Хаджиценев. Той припомни, че преди три години по Националната програма на МОН „Изграждане на СТЕМ центрове“ в средното училище е изграден СТЕМ център по природни науки, иновации и изследвания. Той дава възможност на учителите да използват целия капацитет на оборудването, да разнообразяват уроците, да ги правят по-интересни и достъпни за учениците. СТЕМ центърът се използва по график не само от учителите по природни науки, а и от учителите по всички учебни предмети. „СТЕМ центърът е изпълнен със съдържание. Използването му е стимул и за учителите, и за учениците. Това е бъдещето – природните науки, информационните технологии, математиката“, допълни Хаджиценев.
Мустафа Кунгьов преродава по физика и астрономия. Според него СТЕМ центровете дават възможност от една страна за промяна в образователната среда, от друга – възможност за съвместно преподаване и интегрирано обучение между различните природни дисциплини. Учебното съдържание в интердисциплинарните уроци е по-интересно, учениците получават по-цялостна представа за света, който ги заобикаля. Мустафа Кунгьов сподели, че използването на съдържание от дигиталната раница е огромен плюс за учителите. „Ние имаме достъп до лицензиран софтуер. Просто използваме ресурса на дигиталната раница. Към момента все още нямаме учители, които да са разработили уроци за дигиталната раница, но работим по въпроса“, допълни Кунгьов.
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..
По думите на лидера Ивелин Михайлов резултатите от вота на 27 октомври са манипулирани. От партията твърдят още, че разполагат с доказателства за 40 валидни гласа и че в момента се променят протоколи: "Искаме нови избори. Не знаем доколко е възможно това, но трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели, като ние започваме да събираме..
Политическата криза в България, отразена в ниската избирателна активност и недоверието към институциите, е директно следствие от годините на морално компрометирано управление и корупция, смята политикът и лидер на ПП МИР Симеон Славчев. В политическото предаване “Събития и личности”, той обърна внимание на ситуацията, в която страната ни се намира,..
В политическото предаване “Събития и личности”, народният представител от „Възраждане“ Цвета Рангелова сподели основни акценти от бъдещата парламентарна работа на партията. Тя потвърди, че енергетиката остава ключов приоритет за „Възраждане“, като партията се бори за запазване на въглищните централи и националната енергийна независимост. Според..
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..