Организацията на приема на децата в първи клас в общинските училища в Благоевград закъснява и това изключително много затруднява работата на директорите на учебните заведения.
За това алармира в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС.
Тя обясни, че приемът се реализира съгласно разработена система, а дейностите по нея се контролират от Регионалното управление на образование в областния център.
„Съобразно тази система за прием Община Благоевград е задължена да изготви всяка година график за дейностите, който обаче е получен в училищата едва на 21 март. Втози график са разпределени дейностите на приема на децата и отговорностите на директорите, но в него липса една от първите стъпки – списъците на децата по настоящ и постоянен адрес, които трябва да се изпратят до десетте общински училища. Това е отговорност на общинската администрация, а срокът това да се случи е до 30 януари“, посочи Валеова.
Според нея графикът е изпратен в средата на март и това затруднява допълнително училищните директори да изпълнят всички разпоредби на РУО.
„Това води до забавяне на всички останали дейности по организацията и подготовката на приема за първи клас. Според разпоредбите директорите е трябвало до 28 февруари да проведат педагогически съвети, които да гласуват този прием“, допълни общинският съветник.
Валеова посочи, че не е организира дори среща между тях и ромските медиатори и по този начин училищата не могат да изпълнят плана за интеграция на ромските деца.
Чуйте целия разговор в прикачения файл:
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..