Предстоящият ремонт на пътя до Парка за мечки край Белица е причината, мечото селище да не бъде отворено за посетителите от 1 април, каквато е традицията. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на парка.
„От целия месец март започнаха хората да проявяват интерес да ни посетят, но за съжаление, паркът няма до може да отвори врати от 1 април. Предстои през настоящата седмица да дадем повече информация за това, какво и как точно ще се случи, както и кога ще приключат ремонтните дейности“, коментира Димитър Иванов. Всяко година се извършва ремонт на отсечката водеща до мечото селище.
Предполага се, че пътят до парка ще бъде асфалтиран, но дали ще бъде точно така, все още не може да се каже. Затова пък е сигурно, че всички мечки вече са се събудили от зимния си сън.
„Всички мечки се събудиха, зимата беше доста топла, сняг почти няма, валежите бяха малко, но пък зимният сън беше много успешен. Средностатистически, мечките са спали по над 100 дни. Почти всички обитатели на парка заспаха зимен сън, като някой от тях спаха по около две седмици, става въпрос за по-младите ни мечки. Това обаче е добър знак, че следващата година може да имат и по-дълбок сън. Хубавото е, че се събудиха, сега вече започва пролетното им захранване“, уточни управителят на мечото селище.
През новия сезон в Парка за мечки край Белица ще се случват доста ремонтни дейности, сред които обновяването на Информационния център. Ще бъде сменен неговият покрив, вътрешността на центъра също ще бъде реновирана. Ще бъде изградена и „мечата бърлога“, която е за хората, не за мечките, за да могат посетителите да се запознаят със зимния сън на обитателите.
„Заради ремонтните дейности, паркът няма да бъде затворен за посетителите, които се надяваме, че ще проявят разбиране за създадените неудобства по време на посещението им в мечото селище“, допълни Димитър Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..