Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Никлин: Работа има за години напред, стига да има желание

Нови правила, нов ред и ново отношение на хората към общите им проблеми са сред основните приоритети в работата на новоизбрания кмет на село Сапарево, община Сапарева баня, Любомир Никлин. След дълги години пребиваване в германския град Мюнхен, където живее и работи, той решава да се върне в родното село и да участва в местните избори. Новоизбраният кмет споделя, че участва в политическия живот на общината от 1989 г., от самите промени.

„Аз съм един от създателите, един от най-младите тогава, които учредихме СДС в общината. Бил съм общински съветник, никога не съм странял от политиката и затова, още преди две години, си бях определил до коя дата да работя в Мюнхен, кога да се прибирам и да участвам в изборите“, коментира за Радио Благоевград Любомир Никлин.

Гласуваното доверие от хората обаче, трябва да се заслужи, като се направи така, че в селото да се живее по-добре.

„Това, което правим най-напред, е да се почистят улиците, защото са доста занемарени от предишното ръководство на селото. Още от предишния мандат има 4 улици за асфалтиране, предвидили сме смяна на дограмата на кметството. Тук отдолу направихме проект за детска площадка, чакаме до 15 април одобрение от ПУДООС, стойността е 15 хиляди лева. Тази година ще се работи много по водопровода. Има проект от предишния кмет за направата на спортна площадка, надяваме се това да се осъществи. Има проект и за две улици, за подпорни стени, за асфалтиране, за направата на тротоари, за да се облагороди селото“, съобщи още кметът на Сапарево.

Според Любомир Никлин, работа има за години напред, стига да има желание. Но е нужно и финансиране. В момента в селото живеят около 1200 човека, сред тях и доста младежи. Идват и нови хора, които имат желания да купуват имоти, строят се и нови къщи.

„Селото ни беше много живо, демокрацията ни завари на 2400 човека, сега сме половината. Имахме училище, много неща имаше. Не искам да давам напразни обещания на хората, за да не кажат след това, че не съм ги изпълнил. Обещал съм, че работниците ще работя всеки ден, че ще бъде поддържано чисто, че инвестициите зависят от общинското ръководство и така нататък. Това, което съм го обещал, това го правим. От първия ден от встъпването ми в длъжност като кмет, се работи всеки ден, сега съм въвел ред в това отношение“, допълни кметът на село Сапарево.

Любомир Никлин е категоричен, че чистотата трябва да се поддържа всеки ден, не може да се разчита само на пролетното почистване. Фирмата по сметосъбирането си върши работата, но огромен проблем са нерегламентираните сметища във и около населеното място.

„Хората не са се научили, ако имат за нещо изхвърляне, трябва да си поръчат контейнер и всичко да си замине по каналния ред. Ето тук е къщата от баща ми, която я ремонтираме. Наложи се да изкараме всичко, поръчахме си два контейнера от фирмата и заминаха. Много е замърсено. Няма как да се справим, ако хората не искат да го правят. Много хора си изхвърлят, който където види. Това е огромен проблем. Хората трябва да имат самосъзнание и да искат да им е чисто. Няма как да опазим 1200 човека. Тези, които гледат животни, също създават проблеми, въпреки че с тях съм се разбрал, с говорене на 90% съм се справил. Там, където няма разбиране, съм казал да не се почиства. Основният проблем се решава от хората, един човек не може да реши проблема сам, това е абсурд“, категоричен е кметът на село Сапарево.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомир Никлин:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00