Общинският исторически музей в град Рила носи името на Алекси Рилец – архитект, майстор-строител и дърворезбар, посветил се на възстановяването и поддържането на Рилския манастир. Негово дело са и редица други сгради, като тази на килийното училище в някогашното село Рила, едно от първите в България, пристройката на храма “Свети Архангел Михаил“, църквата „Свети Лука“, на метоха „Пчелино“ и още много други. Въпреки това, „за майстора се знае малко, дори може би някой не е чувал за него. Но това е първият български архитект“, каза за Радио Благоевград Мариана Костова, директор на общинския музей в град Рила и припомни, че Алекси Рилец е възпитаник на прочутата строителна и художествена Дебърска школа, невероятна личност, доживял до 90-та си годишнина. „Това е човек, който е оставил след себе си богато наследство. Наследство, на което ние можем да се радваме и сега“.
Едно от първите дарения в рамките на организираната от музея дарителската кампанията „От скрина на музейната витрина“ е портрет на Алекси Рилец, подарен от негов правнук и рисуван от майка му Клара Обретенова. Предстои да бъде подредена постоянна експозиция, изцяло с получените дарения от жителите на община Рила. „Благодаря на всички, които отвориха сърцата си, отвориха раклите на бабите, на дядовците, поразтършуваха се по тавани и мазета и дариха много неща“, сподели с удовлетворение Мариана Костова.
В момента в общинския исторически музей в град Рила може да се види етнографска експозиция „Градът и селото“ на Кюстендилския исторически музей.
Цялото интервю с Мариана Костова чуйте в звуковия файл.
Собствена фотоволтаична мощност ще монтира районната болница в Кюстендил, обяви изпълнителният директор Димитър Стоилов. Така ще се намалят разходите за електроенергия за комплекса. Във всички блокове и отделения са монтирани камери за видеонаблюдение, за да се предотвратяват инциденти. Поръчката за изграждането на фотоволтаичната мощност вече е..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..