Световноизвестният каскадьор Тодор Лазаров - Джуджи е в киноиндустрията повече от 20 години. Снимал се е в някои от най-големите хитове на този век, като има над 120 ленти и си е партнирал с актьори като Брад Пит, Хавиер Бардем и Орландо Блум. В този сезон на холивудските награди той влезе в киното през парадния му вход, като продуцент и екшън режисьор на индохита RRR, който спечели „Златен глобус” и „Оскар” за оригинална песен.
Тодор Лазаров е първият българин, който спечели и престижно отличие от Асоциацията на холивудските критици. Гилдията определи RRR като най-добър екшън филм, той е и филмът с най-добри каскади, режисирани именно от него. В оспорваната конкуренция индийската продукция и работата на българина са отличени пред филми като “Топ Гън: Маверик” с Том Круз и “Убийствен влак” с Брад Пит.
Самият Тодор определя скромно себе си просто като момче от село Полето, поело по дългия път към Холивуд, с много вяра, огромни мечти и доза късмет.
„За мен успехът идва с това да го искаш много и най-вече да мечтаеш за него – да мечтаеш много повече от това, което можеш да постигнеш, повече от лимита, който сам си поставяш“, споделя Лазаров пред Радио Благоевград.
Освен мечти, разбира се е необходима и малка доза късмет. В юношеските си години световноизвестният каскадьор е бил национален състезател на България по джудо и самбо, като над 10 пъти печели титлата „Шампион на България“. Медалист е и от световни и европейски първенства по самбо, мечтае да се занимава само със спорт, докато един ден в залата не идва негов приятел, който му предлага да се пробва за една проста каскада.
„Късметът изиграва винаги много важна роля в нашия живот. В моя, този късмет беше в залата. Един ден дойде мой приятел, баща му беше „координатор каскади“ и ми предложи да се пробвам“, спомня си Лазаров, а за първата си каскада разказва и до ден днешен.
„Бях в киноцентъра, филмът се казваше „Тя“ – американска продукция. Аз трябваше просто да тичам в едно поле и да ме убият. Аз падам, правя едно кълбо напред и това беше първата ми „каскада“. Впоследствие се оказа, че това е абсолютно нищо, в сравнение с каскадите, които съм правил с коне, мотори, коли, падания отвисоко. Има каскади, които са били много опасни, тях съм ги забравил, но пък това кълбо напред ще го помня цял живот“, разказва Лазаров.
Въпреки че често се налага Тодор да пътува до Холивуд, разстоянието от него до родното му село Полето взима на един дъх. „Точно на един дъх, защото като пътуваш към твоето парче земица - мястото, където се чувстваш най-добре, то наистина се взима на един дъх, без значение колко време пътуваш до там“, казва Лазаров, като допълва, че през последните 10 години не само се връща често в родното си село, ами е избрал именно там да живее заявявайки, че е убеден, че мястото му е там, откъдето е тръгнал.
Относно фурора, който предизвика българинът сред холивудските среди с индохита RRR, споделя, че най-важните награди за него са тези от Асоциацията на холивудските критици. „Аз, честно да си кажа, като ме поканиха в този филм, въобще не знаех, че ще се случи нещо такова и отделно от това не знаех даже, че впоследствие ще съм и продуцент и екшън режисьор. Бях и екшън камера оператор – какво ли не бях в този филм“, споделя Тодор и допълва, че дори танцът към песента от филма “Natu natu”, която е носител на „Оскар“ и „Златен глобус“ за най-добра песен, е трябвало да бъде заснет в България, но епидемията от COVID е отнела възможността това да стане факт.
„Мога да кажа с гордо вдигната глава, че съм част от филм, който е спечелил всички видове награди, които могат да се спечелят по света – и аз съм голяма част от целия този процес. Отделно от това, ние имаме голяма част от екипа на каскадьорите, които бяха българи. Част от филма е сниман в България – в Копривщица и Банско, ние толкова сме свързани с този филм, че трябва да се гордеем“, заявява Лазаров.
Още за киноиндустрията у нас и по света, какво не достига на българското кино и кой е ключът към големия успех на малкия човек, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Тодор Лазаров.
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..