Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато с усилията на хората, на местната власт и на дарители.
„Всичко това се постига с дарителство и спонсорство. Има добри хора, които направиха дарения за населеното място и наистина превърнаха центъра в една много красива гледка. Към момента направеното се пази, надявам се хората и в бъдеще да го опазват. За всеки един празник се украсява индивидуално. За Великденските празници пак ще има празнична украса, която обогатяваме всяка година. Дървените фигури са ни дарени от майстора дърворезбар Крум Велев, който вече не е сред нас. Много сме му благодарни за дарителския жест“, коментира за Радио Благоевград Радостина Сусанина.
Според нея, където няма видеонаблюдение, все още се наблюдава недобросъвестно отношение към вече съграденото. В центъра на селото обаче, вече има поставени видеокамери, които спират хората да вандалстват.
Над 900 са в момента жителите на село Овчарци. В него има и доста млади хора, а най-малките посещават местната детска градина, която е красива, приветлива и реновирана, благодарение на спечелен проект.
„Тази година сме кандидатствали по един от проектите на ПУДООС за облагородяване на центъра на село Овчарци, защото са доста стари съоръженията за децата. Надяваме се, да ни одобрят, да обновим нашия хубав център, да бъдат поставени нови съоръжения за децата, да има нов детски кът и нова площадка. Засега нямаме проблем със сметосъбирането, но има проблем с нерегламентираните сметища около селото. Почистваме ги и се появяват отново. Трябва да се работи повече за самосъзнанието на хората. Тази година за Великден отново ще направим акция по почистване на селото. Към природните забележителности в околността, особено към водопадите, има все по-голям туристически интерес, затова трябва да пазим, да ни е чисто и хубаво“, допълни кметът на село Овчарци Радостина Сусанина.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Радостина Сусанина:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..