Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският съвет в Благоевград отхвърли предложението за референдум

Общинските съветници на Благоевград отхвърлиха предложението на 12 техни колеги за провеждане на местен референдум относно тегленето на нов заем от община Благоевград. Предложението влезе като извънредна точка на днешното редовно заседание на местния парламент. 

Предложението за провеждането на референдума, касаещ тегленето на нов заем представи общинският съветник Димитър Урдев. Предложението е допитването до гражданите да стане на 9 юни, когато ще се проведат изборите за европейски и български парламент. Ако днес успеем да вземем такова решение, то ще спазим всички срокове от гледна точка на закона, за да може той да се проведе в деня на изборите 2 в 1, каза Урдев. 

Общинският съветник Антоанета Богданова се обяви против референдума, като изтъкна, че ще струва скъпо на данъкоплатците и прогнозира едва 30 процента активност. Какво ще стане с проектите, заложени в програмата на община Благоевград, ако референдумът се проведе и събере необходимият брой гласове, попита Богданова. 

Искането на част от общинските съветници кметът на община Благоевград, Методи Байкушев, определи като нескопосен опит за политиканстване и посочи важността на проектите, които трябва да бъдат реализирани чрез поемането на дълг в размер на 14,5 млн. лева., а именно: ул. "Промишлена", свлачището по пътя за "Картала", разплащанията за ремонта на операта и изграждането на две нови детски градини.

С дълга ще се реализират още разширяването на сградата на Седмо средно училище, подобряване на енергийната ефективност на пет кметства и на зала „22 септември“.

От 38 общински съветници в зала, „за“ гласуваха 14, 16 общински съветници бяха „против“, а петима се въздържаха. 

Съветниците грасуваха предложението на Инициативен комитет за посмъртното удостояване с титлата "Почетен гражданин" на благоевградския художник Стойне Шаламанов. 

Местните парламентаристи дадоха зелена светлина на Георги Спасов и Милен Стефанов, за задълбочено партньорство с местния футболен клуб „Пирин“ –Благоевград. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Слънчево и горещо

Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38° градуса.

публикувано на 14.07.25 в 08:18

Пожар в природен парк „Рилски манастир“

Пожарът над река Илийна в Природен парк „Рилски манастир“, който наскоро бе локализиран и потушен, се е възобновил, каза за Радио Благоевград говорителят на Областна дирекция на МВР  – Кюстендил Катя Табачка. „Снощи e имало единични огнища, които са пламнали. Днес  пожарът е разширил периметъра си. На място гасят три екипа на пожарната и екип на..

публикувано на 13.07.25 в 15:14

Пирин Рън стартира в сърцето на планината

Днес в Банско беше даден официален старт на едно от най-очакваните спортни събития в планината — Пирин Рън 2025. Десетки ентусиасти и професионални състезатели се събраха рано сутринта на начална станция на лифта, за да премерят сили и издръжливост по живописните, но предизвикателни маршрути на Пирин. Началото на надпреварата беше дадено лично от..

публикувано на 13.07.25 в 13:13

Община Петрич спечели делото и продължава без съдебни спорове проучването на Античен град Хераклея Синтика

Разкриването на Античен град Хераклея Синтика и прилежащи некрополи беше съпроводено и от съдебни процедури, предвид предявени претенции за собственост на малко над 3 дка, които се намират в близост до форума на обекта. Оспорена в съда беше заповедта на кмета на общината за отчуждаване на въпросния имот, за да продължи реставрацията, консервацията,..

публикувано на 13.07.25 в 09:27

Температурите се покачват

Днес ще бъде слънчево. След обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37 градуса. В планините ще бъде слънчево, след обяд на отделни места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб югоизточен вятър, по високите части от северозапад. Максималната температура на..

публикувано на 13.07.25 в 09:05

Методи Байкушев: ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи

ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи. Така кметът на Благоевград Методи Байкушев коментира преди заседанието на Националния съвет на партията, започващо към 15.00 часа, акциите на Антикорупционната комисия в София и Варна и решението на СГС да остави в ареста Благомир Коцев. След шестчасово заседание късно снощи Софийският..

публикувано на 12.07.25 в 15:28

Автопоход от Дупница до Рила организираха от партия „Възраждане“ в защита на българския лев

Автопоход от Дупница до Рила организираха днес от партия „Възраждане“ в защита на българския лев.  Шествието трябваше да се проведе по автомагистрала „Струма“, но след преговори с полицията предвид натовареното движение през този сезон по магистралата, се стигна до компромис и шествието премина през селата Усойка и Мурсалево, град Кочериново и..

публикувано на 12.07.25 в 13:11