Интегрираният план за енергия и климат (ИНПЕК) е стратегически документ, който разглежда всички сектори на икономиката, така че да отговарят на повишената европейска амбиция във всички сектори да бъде постигната климатична неутралност или нулеви въглеродни емисии. На всеки две години се прави обзор на изпълнението на плана и се набелязват нови мерки. Екологичното сдружение „За Земята“, заедно с Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект” и с участието на представители на държавни институции разгледаха на кръгла маса напредъка по плана преди окончателното му завършване. „В момента се залагат целите, а също така и мерките за намаляване на тези емисии. Това ще се отрази на всички сектори на икономиката, на всяко едно домакинство“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Радостина Славкова от екипа „Енергия и климат“ на сдружението „За Земята“ и един от докладчиците на форума. Тя припомни, че 30 юни 2024 година е крайният срок за изпращане в Европейската комисия на финалния вариант на плана. „Зарадвах се да чуя, че въпреки политическата нестабилност в страната, министерствата продължават да работят по плана и възнамеряват да спазят срока, а през месец май планират обществено обсъждане“, каза Радостина Славкова. Младият еколог сподели още, че предвиденото към момента в ИНПЕК не води до постигане на голямата цел за екологична неутралност на икономиката ни до 2050 година. Тя посочи амбициозни, но изпълними мерки в тази посока и предупреди, че всяко забавяне ще ни струва скъпо. „Това отлагане на практика е още едни опит да се спасяват въглищните ТЕЦ-ове и мини, отново за сметка на данъкоплатците и цената на тока, която плащаме всички ние. А моментът беше подходящ за либерализацията, заради това, че на свободния пазар цените са по-ниски, отколкото на регулирания“, коментира Радостина Славкова решението на Народното събрание за отлагането с една година на регулираните цени за домакинствата. Според нея то е популистко, не цели подкрепа на домакинствата, а спечелване на допълнителни гласовете, най-вече от въглищната индустрия. И изрази надежда, че това време ще бъде използвано за активна разяснителна кампания и подготовка на хората за либерализирания пазар на електроенергията.
Цялото интервю с Радостина Славкова чуйте в звуковия файл.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..