Интегрираният план за енергия и климат (ИНПЕК) е стратегически документ, който разглежда всички сектори на икономиката, така че да отговарят на повишената европейска амбиция във всички сектори да бъде постигната климатична неутралност или нулеви въглеродни емисии. На всеки две години се прави обзор на изпълнението на плана и се набелязват нови мерки. Екологичното сдружение „За Земята“, заедно с Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект” и с участието на представители на държавни институции разгледаха на кръгла маса напредъка по плана преди окончателното му завършване. „В момента се залагат целите, а също така и мерките за намаляване на тези емисии. Това ще се отрази на всички сектори на икономиката, на всяко едно домакинство“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Радостина Славкова от екипа „Енергия и климат“ на сдружението „За Земята“ и един от докладчиците на форума. Тя припомни, че 30 юни 2024 година е крайният срок за изпращане в Европейската комисия на финалния вариант на плана. „Зарадвах се да чуя, че въпреки политическата нестабилност в страната, министерствата продължават да работят по плана и възнамеряват да спазят срока, а през месец май планират обществено обсъждане“, каза Радостина Славкова. Младият еколог сподели още, че предвиденото към момента в ИНПЕК не води до постигане на голямата цел за екологична неутралност на икономиката ни до 2050 година. Тя посочи амбициозни, но изпълними мерки в тази посока и предупреди, че всяко забавяне ще ни струва скъпо. „Това отлагане на практика е още едни опит да се спасяват въглищните ТЕЦ-ове и мини, отново за сметка на данъкоплатците и цената на тока, която плащаме всички ние. А моментът беше подходящ за либерализацията, заради това, че на свободния пазар цените са по-ниски, отколкото на регулирания“, коментира Радостина Славкова решението на Народното събрание за отлагането с една година на регулираните цени за домакинствата. Според нея то е популистко, не цели подкрепа на домакинствата, а спечелване на допълнителни гласовете, най-вече от въглищната индустрия. И изрази надежда, че това време ще бъде използвано за активна разяснителна кампания и подготовка на хората за либерализирания пазар на електроенергията.
Цялото интервю с Радостина Славкова чуйте в звуковия файл.
Собствена фотоволтаична мощност ще монтира районната болница в Кюстендил, обяви изпълнителният директор Димитър Стоилов. Така ще се намалят разходите за електроенергия за комплекса. Във всички блокове и отделения са монтирани камери за видеонаблюдение, за да се предотвратяват инциденти. Поръчката за изграждането на фотоволтаичната мощност вече е..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..