Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Празник на пчелата“ организират в Благоевград

Защо е важно да ги има пчелите? Как всички ние можем да им помогнем да не изчезнат? Защо трябва да го има пчеларството като поминък и как да се храним здравословно, използвайки повече мед и пчелни продукти? Това са част от въпросите, на които ще бъде намерен отговорът в редица интересни събития, които ще се случат в Благоевград, по повод предстоящия на 20 май, Световен ден на пчелата.

Основен инициатор е Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на пчелите, пчеларството и здравословното хранене, приемайки ги като своя житейска и професионална кауза.

„Първото събитие е на 12 май, в парк "Бачиново" край Благоевград, където създадохме „Градинка на медоносната пчела“. Инициативата ще бъде реализирана съвместно с Община Благоевград. Това е идея, която се роди на 10 февруари, в деня на свети Харалампий, покровителят на пчеларите. Тогава създадохме Женски клуб „Пчела“ на всички жени пчеларки в България. Там се роди идеята да популяризираме в цялата страна здравословния начин на живот, храненето, познаването на пчелните продукти и създаването на такива „Градинки на медоносната пчела в цялата страна“, съобщи в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград Ралица Петкова.

Първата подобна градинка ще бъде открита официално на 12 май, от 10.30 ч., в парк Бачиново. Целта на инициативата е да се провокира интересът на малките и по-големите жители на община Благоевград към пчелите, опазването им, значението им за екосистемата и не на последно място  -  полезността на меда и пчелните продукти за здравословното хранене.

Кулминацията на празничните инициативи е на 20 май, Световният ден на пчелата. В площадното пространство между Регионалния исторически музей в Благоевград и Младежкия дом, ще се състои „Празник на пчелата“, организиран съвместно с Община Благоевград и Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.

„Радвам се че получихме подкрепата на Община Благоевград. Вече има изготвена програма и се надяваме, повече хора да присъстват. Ще има кратка програма с участието на деца от Шесто училище в Благоевград. Второкласници, облечени  като пчелички, ще пеят, ще танцуват ще участват в сценки и ще се забавляват в специални тематични шатри. В тях малчуганите ще усвояват умения – ще се сглобяват кошери, които ще се боядисват, ще рисуват на тема „пчела“, ще ги запознаем с центрофугата, с която се добива меда. Ще има вкусни пчелни продукти за хапване и изненади за децата“, обясни още инициаторът на събитията.

На 20 и 21 май, от 11 ч., на Кооперативния пазар в Благоевград ще бъде открит базар „Панаир на производителите на мед“, където пчелари от целия Югозапад, ще могат да представят своите пчелни продукти.

„Целта е да създадем контакти между самите нас и да си бъдем взаимно полезни. Освен базар на пчелни продукти, през тези два дни ще се провеждат беседи и лекции на тема пчеларство, производство на мед и пчелни продукти. Всичко това има голям смисъл за мен, защото където вече съм присъствала на подобни събития, има все по-осезаем интерес“, допълни Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16