За православните християни днес е Велика сряда - третият ден от Страстната седмица.
На този ден църквата възпоменава предателството на Юда Искариотски, който предава Исус Христос за 30 сребърника.
Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Исус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение.
Тя започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик - Велики понеделник, Велики вторник и така нататък. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
На старобългарски "страст" е "страдание". По тази причина дните на Христовите страдания от влизането на Исус Христос в Йерусалим за Пасха до смъртта му са наречени "страстна седмица". Приближавайки се към кулминацията на тази седмица, всеки от дните от понеделник до събота е наречен Велик.
От днес до 15 август /петък/, от 6:30 ч. до 16 ч. ще се извършват дейности по подобряване на отводняването в участъка от АМ „Струма“ между 10-и и 37-и км на територията на област Перник. При изпълнение на работите поетапно ще се ограничава достъпът до аварийните ленти в 27-километровата отсечка от 10-и км до п. в. „Долна Диканя“ /37-и км/...
Боби загина в тежка катастрофа станала в месността "Предел", вчера следобед. Ще го запомним, като добър колега и приятел. Екипът на Радио Благоевград изказва съболезнования на близките! Почивай в мир, Боби!
Събитието е част от кандидатурата на Перник за европейска младежка столица през 2028 година. Миньорският град е сред финалистите в надпреварата. Името „Пейка” не е просто метафора, каза пиарът на общината Кристиян Петров, чиято е и инициативата за фестивала. „То носи смисъла на срещата на градската култура на онова място, където започват разговорите,..
Празникът на града, наричан от местните Пантеле е с над 100- годишна история и по традиция се чества в най-близката събота до 9 август, когато по стар стил се е почитал Св. Пантелеймон. Освен с почитта към светеца, празникът е свързан и с построяването на жп линията София – Гюешево, чието строителство в участъка Земен ръководи италианският..
Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 32° и 37° градуса. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 26°, на 2000 метра - около 20°.
52-годишен благоевградчанин загина при тежка катастрофа на пътя Симитли – Разлог. Сигналът за инцидента е подаден в 15.16 ч.Сблъскали са се лек и тежкотоварен автомобил в местността Раденка, в близост до комплекс „Две реки“.На място е починал водачът на лекия автомобил, който е на 52 години от Благоевград. Възстановено е движението по път II-19..
Сигнал за изчезването му е бил подаден днес около 10,00 ч. на тел. 112. По данни на близките му, до тази сутрин мъжът отговарял на телефона. В разговорите си с тях и с приятели твърдял, че няма намерение да се прибере, без да обяснява какво е намислил. От 08,00 ч. тази сутрин телефонът му давал свободно. Това притеснило семейството му. След подаването..