На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата"*. Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина Алексиева, експерт в програма „Енергетика и климат“ в Център за изследване на демокрацията и част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя подчерта два основни аспекта: първо, че държавите членки имат отговорност да опазват човешките права на гражданите и задължението да предприемат конкретни мерки, за смекчаване на изменението на климата. И второ – „самото решение дава конкретна методология, един вид рецепта, по която може да се оцени до каква степен държавите покриват тези свои задължения“. Експертът поясни, че тази методология е вид гаранция за отговорността „държавите членки сами да преценяват до каква степен изпълняват тези критерий“. Според Ремина Алексиева това решение на Европейския съд по правата на човека, през призмата на въпроса за човешките права, поставя правото на масата и дава нова перспектива на целия този разговор с юридическо значение и последици. „Разбира се това няма как да стане отведнъж, но би следвало това решение да окаже влияние върху гражданското общество“, каза още Ремина Алексиева и прогнозира, „че ще се отвори усещането у хората, че имат още един способ, който става една идея по-лесен“.
Цялото интервю с Ремина Алексиева чуйте в звуковия файл
*Искът е на четири жени и швейцарската асоциация „Verein KlimaSeniorinnen Schweiz“ ( Швейцарска асоциация на възрастните жени за климата), чиито членове са жени (повечето от тях са над 70-годишни), които се справят трудно с периодите на изключително горещо време, които стават все по-чести в Европа, поради засилващото се глобално изменение на климата. Ето защо те често не могат дори да излизат от домовете си през лятото, особено през продължителните периоди на силни горещини. Според тях, швейцарските власти до голяма степен са отговорни за това, тъй като не са изпълнили ангажиментите си за драстично намаляване на емисиите на парникови газове. Европейският съд по правата на човека застана на тяхна страна, като постанови, че Швейцария наистина "не е изпълнила задълженията си по Парижката конвенция за изменението на климата". По този начин са били нарушени правата на всички жители на страната, но в резултат на това особено тежко са пострадали възрастните жени.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..