На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата"*. Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина Алексиева, експерт в програма „Енергетика и климат“ в Център за изследване на демокрацията и част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя подчерта два основни аспекта: първо, че държавите членки имат отговорност да опазват човешките права на гражданите и задължението да предприемат конкретни мерки, за смекчаване на изменението на климата. И второ – „самото решение дава конкретна методология, един вид рецепта, по която може да се оцени до каква степен държавите покриват тези свои задължения“. Експертът поясни, че тази методология е вид гаранция за отговорността „държавите членки сами да преценяват до каква степен изпълняват тези критерий“. Според Ремина Алексиева това решение на Европейския съд по правата на човека, през призмата на въпроса за човешките права, поставя правото на масата и дава нова перспектива на целия този разговор с юридическо значение и последици. „Разбира се това няма как да стане отведнъж, но би следвало това решение да окаже влияние върху гражданското общество“, каза още Ремина Алексиева и прогнозира, „че ще се отвори усещането у хората, че имат още един способ, който става една идея по-лесен“.
Цялото интервю с Ремина Алексиева чуйте в звуковия файл
*Искът е на четири жени и швейцарската асоциация „Verein KlimaSeniorinnen Schweiz“ ( Швейцарска асоциация на възрастните жени за климата), чиито членове са жени (повечето от тях са над 70-годишни), които се справят трудно с периодите на изключително горещо време, които стават все по-чести в Европа, поради засилващото се глобално изменение на климата. Ето защо те често не могат дори да излизат от домовете си през лятото, особено през продължителните периоди на силни горещини. Според тях, швейцарските власти до голяма степен са отговорни за това, тъй като не са изпълнили ангажиментите си за драстично намаляване на емисиите на парникови газове. Европейският съд по правата на човека застана на тяхна страна, като постанови, че Швейцария наистина "не е изпълнила задълженията си по Парижката конвенция за изменението на климата". По този начин са били нарушени правата на всички жители на страната, но в резултат на това особено тежко са пострадали възрастните жени.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..