Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей.
В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за вярата на хората, запазила се през вековете“. Днес традицията се е запазила, макар и в по-ограничен размер в Гърция в Янина, Солун и Св. Гора, но има и български майстори, които изработват църковни предмети в този стил в Кюстендил.
Техниката на изработване на дърворезбените кръстове е взаимнствана от Византийските традиции и се разпространява по българските земи след началото на 17в., но традицията се е запазила и до днес, разкаказа още д-р Вера Атанасова-Ковачева. Тя разясни смисъла и значението на кръстовете в православния свят.
Дървените кръстове символизират стремежа към спасение и избавление на душата. А именно кръстната форма напомня за страданията Христови. Библейската история на кръста от инструмент за мъчение в Римската империя в смивол на спасение на християните.
В Югозападна България една от богатите колекции на кръстове може да се разгледа в музея на Рилския манастир, където се съхранява и Рафаиловият кръст. Уредникът в Националния исторически музей д-р Вера Атанасова-Кавачева сподели, че уникални по своята изработка са и кръстът, открит в Тросковския манасти и в черкавата „Св. Илия“ в симитлийското село Железница.
И още за дърворезбените кръстове като изкуството в миниатюра от разговора на Агнес Манова с д-р Вера Атанасова-Ковачева:
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..