Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Урдев:

Наредбата за управление на прилежащите площи в кварталите няма да реши проблеми, а ще създаде нови

Проектът на Наредба за определяне на прилежащите територии в режим на етажна собственост за кварталите с комплексно застрояване в Благоевград може да създаде повече проблеми, вместо да реши проблеми. Сама по себе си идеята на общинска администрация да даде възможност на гражданите, ако имат желание, да се грижат да прилежащите територии е хубава, но не е прецизирана. Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Димитър Урдев.

Той посочи редица пропуски в документа.

„На първо място по никакъв начин не е регламентирано кой носи отговорност в конкретни ситуации. Например изгражда се площадка по инициатива на етажната собственост. От съседния блок идва дете и става някакъв нелеп инцидент с играещото дете. Тогава родителите на пострадалото дете от кого ще търсят отговорност в този случай“, посочи Урдев.

Според него в проекта на наредба не е предвиден ред, по който етажната собственост да може да се откаже от отговорността да се грижи за повереното й междублоково пространство, ако реши, че тази задача е непосилна за нея.

„И още един важен въпрос – при изградени съоръжения пред даден блок по кой ред ще се уредят взаимоотношенията между етажната собственост и Общината“, посочи Димитър Урдев и намекна, че не е ясно дали при приемане на подобна наредба ще има желание за каквито и да било активности от страна на етажните собствености.

Димитър Урдев коментира и предложението за приемане на нов финансов дълг от близо 15 милиона лева от страна на Община Благоевград на предстоящата сесия този петък. Той отново подчерта, че няма необходимост от подобен заем.

„Всички проучвания, които направих сочат, че Община Благоевград никога не е била в последните 20 години в такова добро финансово състояние. Това го показват справките на общината. Защо годишният финансов отчет на общината не е обявен официално не мога да кажа. Но това е основният документ, по който съдим какво е финансовото състояние на хазната“, заяви Урдев.

„Одитният доклад, който получихме на 9 май, сочи, че Общината няма финансови проблеми. В момента в сметките има над 21 милиона лева. Точно заради това не разбирам защо трябва да теглим нов дълг“, подчерта съветникът.

Може да чуете целия разговор с Димитър Урдев в прикачения файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24