Проектът на Наредба за определяне на прилежащите територии в режим на етажна собственост за кварталите с комплексно застрояване в Благоевград може да създаде повече проблеми, вместо да реши проблеми. Сама по себе си идеята на общинска администрация да даде възможност на гражданите, ако имат желание, да се грижат да прилежащите територии е хубава, но не е прецизирана. Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Димитър Урдев.
Той посочи редица пропуски в документа.
„На първо място по никакъв начин не е регламентирано кой носи отговорност в конкретни ситуации. Например изгражда се площадка по инициатива на етажната собственост. От съседния блок идва дете и става някакъв нелеп инцидент с играещото дете. Тогава родителите на пострадалото дете от кого ще търсят отговорност в този случай“, посочи Урдев.
Според него в проекта на наредба не е предвиден ред, по който етажната собственост да може да се откаже от отговорността да се грижи за повереното й междублоково пространство, ако реши, че тази задача е непосилна за нея.
„И още един важен въпрос – при изградени съоръжения пред даден блок по кой ред ще се уредят взаимоотношенията между етажната собственост и Общината“, посочи Димитър Урдев и намекна, че не е ясно дали при приемане на подобна наредба ще има желание за каквито и да било активности от страна на етажните собствености.
Димитър Урдев коментира и предложението за приемане на нов финансов дълг от близо 15 милиона лева от страна на Община Благоевград на предстоящата сесия този петък. Той отново подчерта, че няма необходимост от подобен заем.
„Всички проучвания, които направих сочат, че Община Благоевград никога не е била в последните 20 години в такова добро финансово състояние. Това го показват справките на общината. Защо годишният финансов отчет на общината не е обявен официално не мога да кажа. Но това е основният документ, по който съдим какво е финансовото състояние на хазната“, заяви Урдев.
„Одитният доклад, който получихме на 9 май, сочи, че Общината няма финансови проблеми. В момента в сметките има над 21 милиона лева. Точно заради това не разбирам защо трябва да теглим нов дълг“, подчерта съветникът.
Може да чуете целия разговор с Димитър Урдев в прикачения файл.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..