Защо едни и същи стоки имат различни цени в едни и същи сайтове? Въпросът задават потребителите, които в търсене на най-добрата цена за дадена стока, попадат на едни и същи продукти, с различни цени, дори и в едни и същи онлайн магазини.
„Причините могат да бъдат най-различни и една от тях е, че тези търговци не плащат мито. Това им дава възможност да изпращат стоки без оскъпяване. Другото е, че тези електронни магазини реализират много големи обемни продажби, което им дава възможност да спестяват пари от количеството стоки. Третата причина е маркетинговата кампания, която водят търговците. Те предлагат много изгодни сделки, „зарибявайки“ потребителите, с цел да им станат лоялни клиенти“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.
По думите й, трябва да бъдем много внимателни, когато пазаруваме от интернет магазини, които са извън европейското икономическо пространство, защото не малка част от търговците не го спазват. Понякога ниските цени могат да идват от там, че не са спазени изискванията за безопасност на продаваните стоки и продукти. Така потребителите не са добре защитени от здравна гледна точка.
В момента Европейската комисия извършва проверка на един от големите китайски сайтове, именно поради неспазване на европейското законодателство за безопасност на продаваните продукти.
Проверката е в няколко посоки. Един от акцентите е свързан с безопасността, защото липсва информация за производителя на стоката, както и за европейския представител на този производител. Това е едно от новите изисквания на европейското законодателство. Така че, ако ние не знаем кой е производителят, той явно няма представител в ЕС. Освен това, липсата на информация за алгоритмите за представяне на продуктите, съмнения за фалшиви отзиви, некоректно представяне на информацията за отстъпки, са сред другите проблеми, по които трябва да се произнесе проверяващият орган.
„Ако се наложи да върнем закупена от нас стока и грешката е на онлайн търговеца, тогава упражняваме правото си да предявим рекламация, което автоматично означава, че търговецът трябва да поеме разходите по връщането на стоката и да ни изпрати такава стока, каквато ние реално сме поръчали. Но, ако грешката е наша, зависи от условията на търговеца. Ако търговецът предварително ни е информирал, че при упражнено право на отказ, в 14-дневен срок, ние ще дължим определени разходи, тогава ние ги поемаме. Но, ако той е пропуснал да го направи в своите общи условия и впоследствие претендира, че му дължим такива суми, тогава той не е прав и ние не трябва нищо да плащаме“, уточни още експертът по потребителска защита.
Какви други потребителски съвети дава Габриела Руменова, чуйте в интервюто на Биляна Славчева:
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..