На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН, 190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда. „Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което всеки може да използва“, напомни в интервю за Радио Благоевград Радостина Петрова от сдружение “Велоеволюция”. Тя подчерта, че велосипедът е доказал своите преимущества като достъпен и надежден начин за развитие и насърчаване опазването на природата и човешкото здраве, ефективно средство в борбата със замърсяването и задръстванията в градовете.
Повечето европейски държави имат национален велосипеден план, съобщи Радостина Петрова, която е участвала като експерт в неговото изработване. „Планът е готов, но все още не е утвърден от институциите“, уточни тя и посочи, че все пак от 2017 година е в сила наредба, която дава правилата, нормите, параметрите за изграждане на велосипедната инфраструктура - велоалеи, велосипедни ленти, преходите в районите на спирки и кръстовища и други. „Мисля, че в Благоевград някои неща бяха изграждани преди да има такъв нормативен стандарт и съответно се появяват проблеми, но те могат да бъдат отстранени“, коментира Радостина Петрова конфликтното съжителство на много места в Благоевград между велоалеите, пешеходците и автомобилния трафик. Според нея е нужна промяна в отношението на държавата към велосипедното движение, то да бъде признато, използвано и впрегнато за решаване на екологични и транспортни проблеми, общините да бъдат подпомогнати в този усилия. За съжаление политическата нестабилност в последните години отлагат това взаимодействие и България е единствената от дунавските страни, без приет национален велосипеден план.
По повод Международния ден на велосипеда в неделния 2 юни, който отбелязваме като ден на Ботев и загиналите за свободата на България, в София имаше велошествие. „Едното е свободата за движение с велосипед, а другото е възможността изобщо да живеем свободно“, поясни съчетаното отбелязване на двата празника Радостина Петрова. Със зазвучаване на първата сирена, колоездачите спряха и отдадоха почит на героите.
Интервюто с Радостина Петрова чуйте в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..