Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно.

Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова.

Чуйте мненията на анкетираните жители на Благоевград в репортерската проверка на Ива Сеизова:

 Обърнахме се с конкретни въпроси за безопасността на детските площадки и съоръженията за игра в кварталите, селата и града. Ето писменото становище с отговори, което дадоха от Община Благоевград.

Въпрос на Радио Благоевград: Общината извършва или ще извършва проверки по детските площадки в кварталите и в селата?

Отговор: При постъпили жалби и сигнали в деловодството на Община Благоевград, както и при телефонно обаждане, относно нередности по детските площадки се извършва оглед на място от служители на Общинска администрация - Благоевград. Констатираните нередности се възлагат за отстраняване на ОП „Чистота – Благоевград.

Въпрос на Радио Благоевград: Предвижда ли се да бъдат обходени и инспектирано състоянието на детските катерушки, пързалки и люлки? Със сигурност има повреди, които трябва да се отстранят с оглед безопасността на играещите навън деца.

Отговор на Община Благоевград: Съгласно нормативната уредба и по конкретно Наредба № 1 от 12.01.2009 г. за условията и реда за устройството на безопасността на площадките за игра, стопанинът в лицето на Община Благоевград извършва периодичен контрол, като същият се извършва  веднъж на 1 до 5 месеца в зависимост от интензивността на посещение на площадката. В най-скоро време, комисия от експерти на Община Благоевград ще извършат периодичен контрол.

Въпрос на Радио Благоевград: Времето, вандалските прояви и неправилното използване рушат уредите за игра. Какви са най-честите сигнали до Общината?

Отговор на Община Благоевград: Най-често подаваните сигнали до Община Благоевград за нередности по детските площадки имат разнороден характер. Например: счупени или липсващи дървени летви от оградата на детските съоръжения, счупени вратички, които не могат да се затварят, разлепена или липсваща ударопоглъщаща настилка, счупени седалки на детските люлки,

Въпрос на Радио Благоевград: Възнамерява ли Общината да създаде и проектира нови места за детска игра - т.е. нови детски площадки и къде?

Отговор на Община Благоевград: В проектните предложения, с които Община Благоевград кандидатства по различни европейски програми са заложени възможности за проектиране и изграждане на нови площадки, чиито места ще бъдат прецезирани по време на проектирането. Обновяване на детските площадки и създаване на по-добри условия за най-малките е сред приоритетите на кметския екип, именно затова ръководството възложи подготовка на обществена поръчка за рамково споразумение, което да включва ремонт и поддръжка на съществуващи площадки и изграждане на нови.

Въпрос на Радио Благоевград: Ако предстоят такива проверки - кога ще приключат, защото лятото наближава, а децата излизат във ваканция?

Отговор на Община Благоевград: В най-кратък срок комисия ще извърши периодичен контрол.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01