На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България.
„Това е най-древната професия, която ще продължи в бъдещето. За съжаление, човешката дейност вече се измества от изкуствения интелект и механизацията в процеса на производство на хляба, защото младите хора нямат афинитет към тази професия. Тя е тежка, отговорна, полага се нощен труд, по празниците има страшно много работа и това е факт, който не привлича младите хора“, коментира Кукушева.
По думите й, заплащането на заетите в бранша е същото като в останалите европейски държави, но въпреки това, отношението към този труд не е положително. Отливът от професията на хлебаря е повсеместен и не е характерен само за България.
„За съжаление, модерните технологии изместват все повече хората от професиите, в които се изисква ръчен труд. Не съм оптимист, че историята може да се върне назад. Смятам, че отливът от тази професия е траен и някои професии, между които и тези две, за които говоря, ще бъдат силно редуцирани в следващите до 10 години и ще се превърнат в бутикови професии, а хората, работещи в бранша, ще се превърнат просто в оператори на машини“, сподели още председателят на браншовата организация на хлебарите и сладкарите.
Според Марияна Кукушева, нулевото ДДС на хляба, което остава до края на годината, се е отразило положително, защото е довело до „изсветляване“ на бранша и до изчезването на „сивата икономика“ в него. Другият голям социален ефект е, че продължава да не се начислява ДДС върху цената на хляба. Но, основният проблем остава липсата на работна ръка в хлебопроизводството, който не може да бъде решен само от бранша.
Пазарът на зърнените култури в момента е спокоен, въпреки че през последните две седмици на борсата се наблюдава с около 100 евро по-висока цена на пшеницата. Към момента не може да се коментира бъдещата цена на пшеницата, защото жътвата предстои. Българският хляб и в момента е най-евтината храна в целия Европейски съюз и тази тенденция най-вероятно ще бъде запазена.
През последните години категорично намалява консумацията на хляб в България, заради търсенето на друг вид тестени изделия, които изместват насъщния. Намалява и населението в България, така че някои статистики са обясними от гледна точка на демографската криза, но хлебопроизводството продължава да бъде бързо развиващ се бранш и ежедневно България продължава да присъства на големия европейски пазар, чрез големите търговски вериги.
„Пожелавам на хлебопроизводителите и сладкарите преди всичко здраве, благословение от Бога, защото след Бог е хлябът и много устойчивост в идващите процеси, които ни очакват до края на годината и в бъдещ период. Но, нека бъдем оптимисти, хлебарите са хора, които пазят вярата в себе си и я даряват на всеки свой потребител, чрез хляба, който произвеждат“, пожела Марияна Кукушева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Кукушева:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..