На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България.
„Това е най-древната професия, която ще продължи в бъдещето. За съжаление, човешката дейност вече се измества от изкуствения интелект и механизацията в процеса на производство на хляба, защото младите хора нямат афинитет към тази професия. Тя е тежка, отговорна, полага се нощен труд, по празниците има страшно много работа и това е факт, който не привлича младите хора“, коментира Кукушева.
По думите й, заплащането на заетите в бранша е същото като в останалите европейски държави, но въпреки това, отношението към този труд не е положително. Отливът от професията на хлебаря е повсеместен и не е характерен само за България.
„За съжаление, модерните технологии изместват все повече хората от професиите, в които се изисква ръчен труд. Не съм оптимист, че историята може да се върне назад. Смятам, че отливът от тази професия е траен и някои професии, между които и тези две, за които говоря, ще бъдат силно редуцирани в следващите до 10 години и ще се превърнат в бутикови професии, а хората, работещи в бранша, ще се превърнат просто в оператори на машини“, сподели още председателят на браншовата организация на хлебарите и сладкарите.
Според Марияна Кукушева, нулевото ДДС на хляба, което остава до края на годината, се е отразило положително, защото е довело до „изсветляване“ на бранша и до изчезването на „сивата икономика“ в него. Другият голям социален ефект е, че продължава да не се начислява ДДС върху цената на хляба. Но, основният проблем остава липсата на работна ръка в хлебопроизводството, който не може да бъде решен само от бранша.
Пазарът на зърнените култури в момента е спокоен, въпреки че през последните две седмици на борсата се наблюдава с около 100 евро по-висока цена на пшеницата. Към момента не може да се коментира бъдещата цена на пшеницата, защото жътвата предстои. Българският хляб и в момента е най-евтината храна в целия Европейски съюз и тази тенденция най-вероятно ще бъде запазена.
През последните години категорично намалява консумацията на хляб в България, заради търсенето на друг вид тестени изделия, които изместват насъщния. Намалява и населението в България, така че някои статистики са обясними от гледна точка на демографската криза, но хлебопроизводството продължава да бъде бързо развиващ се бранш и ежедневно България продължава да присъства на големия европейски пазар, чрез големите търговски вериги.
„Пожелавам на хлебопроизводителите и сладкарите преди всичко здраве, благословение от Бога, защото след Бог е хлябът и много устойчивост в идващите процеси, които ни очакват до края на годината и в бъдещ период. Но, нека бъдем оптимисти, хлебарите са хора, които пазят вярата в себе си и я даряват на всеки свой потребител, чрез хляба, който произвеждат“, пожела Марияна Кукушева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Кукушева:
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..