По данни на Министерството на туризма сертифицираните екскурзоводи в България са около 1600. „Професията на екскурзовода е една изключително трудна професия. Отстрани може да изглежда лесно, но човек трябва да притежава много качества да има богата култура – задълбочени знания в историята, да познава географията. И не само“, каза Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България. В ефира на Радио Благоевград той обясни, че е необходимо непрекъснато обновяване на знанията във всички сфери.
„Ние сме тези хора, които чуждестранните туристи виждат за първи път, когато дойдат в България. И от това, което ние ще им кажем, те ще получат някаква представа , макар и минимална, за нашата страна“, сподели още Миндов. Той подчерта, че този сектор е важен от чисто имиджов аспект – защото чрез сертифицираните специалисти се представя лицето на България.
Николай Миндов с огорчение разясни, че има отлив на кадри от професията, като пикът на напускащите бранша е бил по време на пандемията, когато професионалните екскурзоводи не са били подкрепени от държавата.
Нужни са и промени в Закона за туризма относно създаването на туристическа полиция в България е мнението на Миндов. Той разказа, че още през 2002 година от Асоциацията на екскурзоводите са поставяли въпроса за туристическа полиция или орган, който да регулира сектора.
За изискванията към сертифицираните екскурзоводи в страната ни и за чаканите промени е разговорът с Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..
Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..
Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..
След две успешно реализирани издания, форумът Digital4Blagoevgrad се завръща за трета поредна година в Благоевград, този път под наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място експерти от региона и страната, които ще споделят своите истории на успеха и ще дадат съвети за развитие в..
Град Сандански отдавна се е наложил на спортната карта на България, като място, на което се провеждат редица състезания, като се започне от футболни турнири, волейболни, плувни, борба и други видове спорт. А тази година се оказва юбилейна за футбола в града, ФК „Вихрен“ Сандански става на 100 години. А за юбилея на футболен клуб „Вихрен“ се..