С награждаване на изявени спортисти – боксьори и гимнастици започна поредното заседание на Общински съвет – Благоевград. В началото Александър Марков положи клетва като общински съветник от ГЕРБ на мястото на Ана Георгиева, която по свое желание напусна местния парламент. В дневния ред влязоха три предложения на кмета на община Благоевград.
Две предложения на общинската администрация, касаят изменение на Общите устройствени планове на общински имоти в местността Картала и в землището на благоевградското село Българчево. Кметът на общината, Методи Байкушев, обясни защо двете точки влизат в дневния ред по спешност.
Едната касае инвеститорски намерения за изграждане на леглова база в курорта над областния град, което налага бързо придвижване на различните процедури. Голям инвеститор ще строи петзвезден хотел, което означава, че ще бъдат открити и нови работни места.
В землището на село Българчево ВиК - Благоевград ще построи помпена станция. Тя ще реши проблема на няколко села, които ще бъдат включени към главния водопровод. Това са Зелен дол, Долно Българчево, Селище, Горно Българчево и Бучино.
От общинската администрация предложиха отмяна на решение на общинския съвет относно договора за наем на Мощанската къща. В момента наемателката води съдебно дело, тъй като не е изтекъл договорът, който е сключила с общината. Той беше прекратен с решение на общинския съвет с мотива, че не е плащан наем за няколко месеца. Проверка на сегашното общинско ръководство е установило, че тове не е така. Сега има реална опасност община Благоевград да бъде осъдена и да заплати съдебните разноски по делото, които възлизат на близо 4 хил.лв.
И трите предложения бяха приети от местния парламент.
Общинският съветник Димитър Урдев предложи отново темата за имотите, вписани в регистъра на фирма „Биострой“, да влезе като точка в дневния ред. Другото му предложение бе за публичност на разходването на общинските средства. Урдев поиска поименно гласуване. Предложенията не бяха приети. От групата на БСП заявиха, че са ги подкрепили.
С тържествен водосвет и свещен ритуал в духовно единство, за едно благословено дело, в кв. "Спартак", Сандански, в присъствието на Неврокопския митрополит Серафим, се извършва церемонията по полагане на основен камък в основите на новостроящия се храм "Свети Архангели". Първата копка е направена на 20 септември 2023 година. Основите на храма са..
Движението при км 381 по пътя Симитли – Кресна в посока Кулата се осъществява с повишено внимание поради разпилян товар, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Пожарът, който възникна на 9 септември над река Илийна в Рила планина, е навлязъл низиво в гора. Засегнатата площ надхвърля 600 декара, съобщиха от полицията в Кюстендил. Днес в гасенето на пожара в местността Чаушки дупки участват екипи на пожарната в Кюстендил и Рила, служители на НП „Рила“, екип на Рилската света обител и ПП „Рилски манастир“...
Рударци е поредното село в Пернишка област с въведен воден режим. Със заповед на кмета на Перник Станислав Владимиров в курортното селище водата ще се спира от 12.00 до 17.00 и от 00.00 до 05.00 ч . Ограниченията се въвеждат заради засушаването и намалелия приток на река Владайска. През лятото населението в селото нараства около четири пъти и водата..
Разраства се пожарът в Природен парк “Рилски манастир”. Огънят все още не е локализиран. Огънят е обхванал площ от около 700 дка. В потушаването на пожара и днес участват около 50 души - пожарникари, горски служители и служители на парка. В борбата с огъня за днес не се предвижда включване на летателна техника.
„Голямото градско бягане“ ще се проведе за втора поредна година в Благоевград. С портната проява ще се състои на 4 октомври (събота) от 10:00 часа. Стартът и финалът ще бъдат на площад „Георги Измирлиев“, а маршрутът е с дължина 4,11 км и преминава през централните части на града. Участието е безплатно и отворено за всички желаещи. Регистрацията..
В Народното събрание премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговарят на депутатски въпроси в петъчния парламентарен контрол. Депутатите започват работа с Първо четене на промените в Закона за ограничаване изменението на климата. Ще се прилагат 2 европейски директиви и въвеждането на мерки при полагането на 3..