Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки“, уточни в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира ситуацията, настоява за въвеждане на депозитната система, в тази връзка предлага законодателни промени, изследва опита на другите страни в Европа.
На 3 юли 2024 година „За Земята“ организира поредната гражданска акция и внесе в екологичното министерство подписка, подкрепена от над 5 000 души, за бързото законово и инфраструктурно осигуряване на депозитната система. Евгения Ташева напомни, че „щетите от липсата на депозитна система са не само за природната среда и здравето на хората, но са и за нашите бюджети“, защото се разхищават огромни количества вторични суровини, губи се ценен ресурс за индустрията, търпят се финансови загуби. Нерециклираните бутилки са част от количеството нерециклирани пластмасови опаковки, въз основа на което от 2021 година България плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз. „Натискът от страна на производителите, защото за тях започват да стават все по-къси сроковете, ще нараства и те ще „помолят“ процесът да започне да се движи по-бързо“, прогнозира Евгения Ташева.
2026 година е годината, посочена към този момент от екоминистерството за въвеждане на депозитната система в България. В оставащото кратко време до тогава трябва да се подготви нейната законодателната, икономическата и техническата част. „Вече повече от половината членки на ЕС имат действащи депозитни системи. Най-новата е в Румъния“, съобщи екологът.
Според изискванията на Европейската комисия до 2029 година страните членки трябва да осигурят разделно събиране на най-малко 90% годишно от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба.
Цялото интервю с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..