Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд.
Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на решение стана предложената от държавата промяна в начина на предписване и отпускане на тези медикаменти.
Договарянето на нови правила, по които Касата да плаща на фармацевтите за поеманите на 100 процента лекарства, започна миналата седмица. Собственици на аптеки се обявиха против предложението цялата терапия на пациента да се изписва на една рецепта, като се запази плащането от 5 лева за изпълнена рецепта.
Одобрение не срещна и идеята за възможно частично изпълнение на рецепта в различни аптеки, като възнаграждението за тази дейност се разпределя пропорционално между търговците на дребно.
Процентно определяне на това възнаграждение спрямо стойността на лекарствата се счита за най-справедливия вариант, обясни в хода на разговорите с Фармацевтичния съюз Момчил Мавров, изпълняващ длъжността управител на Здравната каса.
По думите му така ще се отчита инвестицията, която аптеката прави, за да купи съответните медикаменти. За справедливо разпределение на средствата според свършената от аптеките работа се обяви председателят на съюза Димитър Маринов след вчерашната среща с ръководството на фонда.
От здравното министерство не са оттеглили предложенията за законодателни промени, с които се въвежда правило, че цената за изпълнение на електронна рецепта с напълно платени от Касата лекарства не може да надвишава стойността, на която фондът ще плати изписаните продукти.
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. От СДВР съобщават, че са извършени допълнителни..
Две от секционните комисии в община Санаднски, където днес се провеждат нови избори за общински съветници, са поискали съдействие от техническите екипи на фирмата, обслужваща машините за гласуване, заради неотпечатани разписки. Към момента изборният процес протича спокойно, без жалби и сигнали. Изборите за общински съветници започнаха точно в 7 часа...
Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни. Празнува се винаги в неделя, 8 седмици преди Великден. От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича Неделя Месопустна, защото е..
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..
За 29 места ще се борят 239 кандидати, издигнати от 8 партии и 6 коалиции, две от които местни. 71 са секционните комисии, над 500 са членовете в тях. В последната седмица преди местния вот бяха направени 130 смени в състава на комисиите, като половината от тях са на председатели, заместник-председатели и секретари. Сред основните причини за..
Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..
Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото. По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани.