Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на Сдружение “Безопасни детски площадки”, “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в Благоевград. В продължение на три месеца средношколци от 11 до 12 клас се учиха как да "разбиват" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите. „Младите хора имат доста познания в това отношение, те непрекъснато са в социалните мрежи, непрекъснато се сблъскват със странни и слабо интелигентни публикации“, сподели за Радио Благоевград Иван Узунов, експерт по видео обработка и един от обучителите. Той посочи, че „интелигентната дезинформация има много различни аспекти и за тях е много трудно да я разграничат“. Експертът обърна специално внимание на семейството като сериозен канал за дезинформация. „Оттам се тръгва всъщност. Родителите трябва да са хората, които да получат определени познания, как да разграничават фалшивата от истинската новина. Но успяхме да им обясним, че когато искат да открият едно нещо дали е дезинформация, трябва да следят пътя на парите“.
Иван Узунов подчерта, че обществените БНР и БНТ са се доказали в предоставянето на проверена информация, че са едни от най-надеждните канали за достоверна информация. „Трябва да бъдем много повече хората, които да говорят, да се срещат с младите хора“, сподели още експертът.
Цялото интервю с Иван Узунов чуйте в звуковия файл.
Участниците в проекта подготвиха авторски сценарии и създадоха кратки видеа по различни теми – исторически и архитектурни загадки от градската среда, актуални проблеми на мобилността, екологични предизвикателства, с които показаха, че могат да бъдат граждански ангажирани и самите те да участват в живота на своето населено място.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..