Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на Сдружение “Безопасни детски площадки”, “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в Благоевград. В продължение на три месеца средношколци от 11 до 12 клас се учиха как да "разбиват" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите. „Младите хора имат доста познания в това отношение, те непрекъснато са в социалните мрежи, непрекъснато се сблъскват със странни и слабо интелигентни публикации“, сподели за Радио Благоевград Иван Узунов, експерт по видео обработка и един от обучителите. Той посочи, че „интелигентната дезинформация има много различни аспекти и за тях е много трудно да я разграничат“. Експертът обърна специално внимание на семейството като сериозен канал за дезинформация. „Оттам се тръгва всъщност. Родителите трябва да са хората, които да получат определени познания, как да разграничават фалшивата от истинската новина. Но успяхме да им обясним, че когато искат да открият едно нещо дали е дезинформация, трябва да следят пътя на парите“.
Иван Узунов подчерта, че обществените БНР и БНТ са се доказали в предоставянето на проверена информация, че са едни от най-надеждните канали за достоверна информация. „Трябва да бъдем много повече хората, които да говорят, да се срещат с младите хора“, сподели още експертът.
Цялото интервю с Иван Узунов чуйте в звуковия файл.
Участниците в проекта подготвиха авторски сценарии и създадоха кратки видеа по различни теми – исторически и архитектурни загадки от градската среда, актуални проблеми на мобилността, екологични предизвикателства, с които показаха, че могат да бъдат граждански ангажирани и самите те да участват в живота на своето населено място.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..